Pytanie podatnika - Interpretacja - DD4/PB6/033-0336-IK/06/561

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.08.2006, sygn. DD4/PB6/033-0336-IK/06/561, Minister Finansów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 13 listopada 1995 r., między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz.U. z 1996 r. Nr 29, poz.129 z późn. zm),

Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie opodatkowania dochodów z tytułu pracy najemnej świadczonej w Irlandii.

UZASADNIENIE

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku w okresie od 01.01.2005 r. do 30.04.2005 r. Pan X (na stałe zameldowany w Polsce) prowadził na terenie Polski działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem liniowym. Działalność tę podatnik następnie zlikwidował i od dnia 05.11.2005 r. podjął zatrudnienie w Irlandii, gdzie pracodawca potrąca należny według przepisów irlandzkich podatek. Przez cały rok 2006 Pan X, zamierza kontynuować zatrudnienie w Irlandii.

Zdaniem wnioskodawcy, na mocy umowy polsko-irlandzkiej o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochodów uzyskanych z pracy w Irlandii, nie musi łączyć w celu łącznego opodatkowania z dochodami osiągniętymi w Polsce.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny, stwierdza się, co następuje.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), osoby fizyczne podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Powołany przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ustawy).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 umowy z dnia 13 listopada 1995 r., między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1996 r. Nr 29, poz.129 z późn. zm), zwanej dalej "umową", pensje, płace i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie otrzymuje z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca najemna wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. W tej sytuacji otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie

Stosownie do art. 15 ust.2 umowy, wynagrodzenie osoby mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiągane z pracy najemnej, wykonywanej w drugim Umawiającym się Państwie, podlega opodatkowaniu tylko w pierwszym wymienionym Państwie, jeżeli:

  1. odbiorca przebywa w drugim Państwie przez okres lub okresy nie przekraczające łącznie 183 dni w danym roku podatkowym tego drugiego Państwa,
  2. wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim Państwie i
  3. wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim Państwie

Należy zauważyć, iż w przypadku podatnika powyżej wymienione przesłanki nie zostały spełnione, tak więc dochód podatnika zostanie opodatkowany zgodnie z art. 15 ust.1.

Na podstawie art. 24 ust. 1 i 3 umowy, podwójnego opodatkowania unika się w następujący sposób:

  • jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w Irlandii, lub otrzymuje dywidendy, których dotyczą postanowienia artykułu 10 ustęp 3, to Polska zwolni od podatku taki dochód lub dywidendy;
  • jeżeli zgodnie z jakimikolwiek postanowieniami umowy, dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie jest zwolniony od podatku w tym Państwie, to państwo to może, mimo to, przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu takiej osoby wziąć pod uwagę dochód zwolniony od podatku.

Metoda ta znalazła odzwierciedlenie w art. 27 ust.8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym jeżeli podatnik, posiadający miejsce zamieszkania w Polsce, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:

  1. do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według określonej skali,
  2. ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
  3. ustaloną stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Oznacza to, iż podatnik, który osiąga w roku podatkowym dochody na terytorium Irlandii jak i Polski ma obowiązek wykazania dochodu osiągniętego za granicą w zeznaniu rocznym.

Zatem obowiązek wykazania w zeznaniu rocznym dochodu uzyskanego za granicą istnieje jedynie wówczas, gdy oprócz dochodów z zagranicy podatnik uzyskuje w Polsce również inne dochody.

Mając na uwadze przedstawiony powyżej stan faktyczny oraz prawny, stwierdzić należy, że w odniesieniu do roku 2005 Pan X nie miał obowiązku doliczenia do dochodów osiągniętych na terenie Polski (opodatkowanych podatkiem liniowym), dochodów z pracy w Irlandii. Natomiast, za rok 2006, jeżeli nie osiągnie w Polsce żadnych dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, nie będzie miał obowiązku składania zeznania rocznego, w którym wykazałby dochody uzyskane z pracy w Irlandii.

Reasumując, Minister Finansów postanowił jak w sentencji.

Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Odpowiedź nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Minister Finansów