Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 10.05.2006 roku (data wpływu do urzędu 19.05.2006 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych (samochody) i zaliczania w koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej
wydatków związanych z tymi środkami trwałymi nabytych w spadku po mężu, informuję, że nabycie składników majątkowych w formie spadku nie stanowi przeszkody do ich amortyzacji i zaliczenia odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem, że składniki te mogą zostać uznane za środki trwałe. Pojęcie środka trwałego zostało zdefiniowane w art. 22a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2002 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).W świetle tego przepisu amortyzacji podlegają określone składniki majątku:
- stanowiące własność lub współwłasność podatnika,
- nabyte lub wytworzone we własnym zakresie,
-kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania,
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok,
- wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.
Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z treści art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku lub darowizny.
Sposób ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w drodze spadku, darowizny lub inny nieodpłatny sposób określony został w art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym i stanowi wartość rynkową z dnia nabycia chyba, że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.
W związku z tym postanawiam jak w sentencji.
Informuję, że w myśl art. 14a § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa informacja dotyczy przedstawionego przez Państwo stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14b § i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.