Temat interpretacji
Pismem z dnia 10 kwietnia 2006 r. (data wpływu) Pan X zwrócił się do tut. urzędu o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w idywidualnej sprawie.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą.W dniu 28.08.2003 r. zawarł Pan umowę leasingu operacyjnego na ciągnik siodłowy MERCEDES BENC typ 1840ACTROS na okres 36 miesięcy oraz w dniu 31.10.2003 r. umowę leasingu operacyjnego na ciągnik siodłowy Scania R 124/420L Euro 3, również na okres 36 miesięcy. Obecnie zamierza Pan wcześniej wykupić przedmiot leasingu.
W związku z powyższym zwraca się Pan z zapytaniem: czy wcześniejszy wykup przedmiotu leasingu nie spowoduje wykluczenia z kosztów uzyskania przychodów rat leasingowych opłaconych w okresie trwania umowy leasingowej ?
Zdaniem Pana, w opisanej sytuacji faktycznej spłacone dotychczas raty leasingowe pozostają w kosztach uzyskania przychodu.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego, na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacji podatkowej, wyjaśnia, co następuje: zgodnie z definicją zawartą w art. 23a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za umowę leasingu uważa się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, także grunty. W omawianym przypadku Strona powołuje się na umowę leasingu operacyjnego tj. spełniającą wymogi artykułu 23b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ustawodawca w art. 23b ust. 1 cyt. ustawy precyzyjnie określił uwarunkowania jakie winna spełnić umowa leasingu operacyjnego, aby opłaty ustalone w tej umowie stanowiły przychód u finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodu u korzystającego. Regulacje zawarte w art. 23a-23l powyższej ustawy nie określają natomiast skutków podatkowych rozwiązania umowy przed czasem oznaczonym w umowie.Jeżeli zatem nastąpi rozwiązanie umowy leasingu operacyjnego w czasie krótszym od okresu podstawowego - nie skutkuje to obowiązkiem skorygowania kosztów uzyskania przychodu o poniesione do tego czasu wydatki na spłatę rat leasingowych, bowiem ma tu zastosowanie generalna zasada kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określona art. 22 ust. 1 powyższej ustawy z zastrzeżeniem art. 23 - stanowiąca, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Zaznaczyć przy tym należy, że z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, że poniesiony wydatek przyczynił się do osiagnięcia przychodu z danego źródła.
Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku Podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.