Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto ocenia jako prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku podatnika z dnia 14.11.2005r., uzupełnion... - Interpretacja - EDB/415-53/HZA/05/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.02.2006, sygn. EDB/415-53/HZA/05/06, Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto ocenia jako prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku podatnika z dnia 14.11.2005r., uzupełnionym pismem z dnia 08.12.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

UZASADNIENIEW dniu 14.11.2005r. wpłynął do tut.organu podatkowego wniosek , uzupełniony pismem z dnia 08.12.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie zaliczenia do wartości niematerialnych i prawnych jednorazowej bezzwrotnej opłaty wstępnej w kwocie netto w wysokości 10.000 zł dotyczącej zawartej umowy licencyjnej na korzystanie ze zgłoszonego do ochrony wynalazku.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że podatniczka zawarła z Politechniką Warszawską umowę licencyjną na korzystanie ze zgłoszonego do ochrony wynalazku. W oparciu o paragraf 7 wymienionej umowy licencyjnej została zobowiązana do uiszczenia tytułem opłaty wstępnej jednorazowej, bezzwrotnej kwoty w wysokości 10.000 zł netto, która będzie zaliczona na poczet przyszłych opłat licencyjnych. W dalszej kolejności podatniczka będzie uiszczała opłaty licencyjne w zależności od wielkości sprzedanej produkcji, rozliczane po zakończeniu roku. Na uiszczoną opłatę wstępną oraz opłaty licencyjne otrzyma faktury VAT.

Zdaniem podatniczki fakturę za opłatę wstępną należy zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych i amortyzować stawką 20% ( 60 miesięcy ) a pozostałe faktury za opłaty licencyjne można zaliczyć bezpośrednio w koszty.

Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - nazywana dalej: updof - w art. 22 b ust. 1 pkt 5 wymienia licencje wśród wartości niematerialnych i prawnych, które jako składniki majątku trwałego podlegają amortyzacji, o ile spełniają następujące warunki :przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok,są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Jak wynika z powyższych przepisów umowy licencyjne w sprawie korzystania z patentu na wynalazek stanowią podlegającą amortyzacji wartość niematerialną i prawną a wydatki na ich nabycie powinny być amortyzowane.

Zasady ustalania wartości początkowej licencji określa przepis art.22 g ust.18 updof, zgodnie z którym wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę - przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia. Cena nabycia została zdefiniowana przez ustawodawcę jako kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania (art.22 g ust.3). Oznacza to, że cena nabycia w rozważanym przypadku nie obejmuje opłat licencyjnych uiszczanych za kolejne okresy rozliczeniowe.

Przepis art. 22 m ust. 1 pkt 4 updof określa okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od pozostałych wartości niematerialnych i prawnych (w tym licencji), który z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz art. 22 ł ust.1-3, nie może być krótszy niż 60 miesięcy ( stawka 20%).

Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23, który stanowi w ust.1 pkt 1 lit. b), iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części.

Jednakże, jeżeli z zawartej umowy licencyjnej wynika, iż wynagrodzenie wynikające z umowy licencyjnej uzależnione jest od wysokości przychodów z licencji, to przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych w tym licencji nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia (art.22g ust.18). Oznacza to, że opłaty licencyjne w takiej sytuacji nie powiększą ceny nabycia licencji lecz będą stanowiły wydatek podlegający zaliczeniu bezpośrednio do kosztów.

W świetle powyższego należność wynikająca z faktur otrzymanych od licencjodawcy za korzystanie z licencji w kolejnych okresach stanowi bezpośredni koszt uzyskania przychodów.

Kwestie związane z momentem uznania kosztu za poniesiony zostały uregulowane w art. 22 ust. 4-6 updof, zgodnie z którym:- koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione (ust.4),- u podatników prowadzących księgi rachunkowe handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione (ust.5),- zasada określona w ust. 5 ma zastosowanie również do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego (ust.6).

Zatem generalną zasadą jest, że koszty potrąca się tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione (metoda kasowa ). Jedynie w przypadku podatników prowadzących księgi rachunkowe ( a także w przypadku podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów przy spełnieniu wyżej podanych warunków) koszty są potrącalne tylko w tym roku którego dotyczą (metoda memoriałowa). W związku z powyższym w przypadku stosowania metody ewidencjonowania kosztów przewidzianej w art. 22 ust.6 updof w/w koszt powinien zostać zaksięgowany w dacie otrzymania faktury.W świetle powyższego Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, iż stanowisko podatniczki przedstawione w wyżej wymienionym piśmie dotyczące zaliczenia do wartości niematerialnych i prawnych opłaty wstępnej z tytułu zawartej umowy licencyjnej, jak również uznania za koszt uzyskania przychodów uiszczanych opłat licencyjnych, jest prawidłowe.W tym stanie rzeczy należało postanowić jak w sentencji.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto