Temat interpretacji
W dniu 15.12.2005r. Pan xxx złożył wnioseko udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków spółki jawnej związanych z połączeniem spółki jawnej ze spółką z o.o. przez zawiązanie nowej spółki akcyjnej.
Stan faktyczny
Ze złożonego wniosku wynika, że spółka jawna, której wspólnikiem jest wnioskodawca zostanie połączona ze spółką z o.o. Połączenie spółek odbędzie się w trybie art. 492 § 1 pkt 2 kodeksu spółek handlowych, tj. przez zawiązanie nowej spółki akcyjnej, na którą przejdzie majątek łączących się spółek w zamian za akcje wydane wspólnikom dotychczasowych spółek. W trakcie procesu łączenia spółka jawna będzie ponosić wydatki związane z połączeniem spółek obejmujące między innymi koszty obsługi prawnej oraz koszty usług biegłych rewidentów , rzeczoznawców majątkowych i notariuszy .
Stanowisko wnioskodawcy
W ocenie Wnioskodawcy wydatki spółki jawnej związane z połączeniem spółki jawnej ze spółką z o. o. stanowią dla wspólnika spółki jawnej koszt uzyskania przychodów .
Zdaniem Podatnika wydatki te zostały podjęte w celu zabezpieczenia źródła przychodu i na podstawie przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki te, jako nie wymienione w art. 23 ust. 1, będą stanowiły dla wspólników spółki jawnej podatkowe koszty uzyskania przychodów.
Organ podatkowy nie zgadza się ze stanowiskiem Podatnika.
Kwestię pojęcia kosztów uzyskania przychodów reguluje przepis art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm ) zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1. Z cytowanego wyżej przepisu wynika, iż każdy racjonalny i prawidłowo udokumentowany wydatek nie wymieniony w katalogu negatywnym z art.23 ust.1 w/w ustawy , który jest związany bezpośrednio lub pośrednio z działalnością podatnika i ma lub chociaż może mieć wpływ na uzyskanie przychodów podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.
Z pisma wnioskodawcy, wspólnika łączącej się spółki jawnej ze spółką z o.o. wynika, że połączenie spółek nastąpi na podstawie art. 492 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), czyli przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przejdzie majątek wszystkich łączących się spółek za akcje nowej spółki (łączenie przez zawiązanie nowej spółki).
W wyniku procesu łączenia w trybie art. 492 § 1 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych, łączące się spółki zostaną rozwiązane. W związku z powyższym wydatków spółki jawnej związanych z procesem łączenia się spółek, wspólnicy spółki jawnej zgodnie z art.22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym nie mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Aby dany wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów należy wykazać iż pozostaje on w związku przyczynowo skutkowym . Kryterium tego nie spełniają koszty ponoszone przez spółkę jawną w związku z procesem łączenia się w trybie art. 492 § 1, pkt 2 KSH, bowiem koszty te nie służą uzyskaniu przychodu ani zabezpieczaniu źródeł przychodów spółki jawnej w przyszłości, gdyż w wyniku procesu łączenia zakończy się byt prawny łączącej się spółki jawnej.
W związku z powyższym wymienione przez spółkę jawną wydatki związane z łączeniem się spółek nie spełniają warunków określonych w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako nie poniesione w celu uzyskania przychodów nie mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodów.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań- Grunwald informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego obowiązującego na dzień jej sporządzenia .Traci swą ważność w przypadku jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz w przypadku zmiany stanu faktycznego i prawnego po dniu jej wydania.Ponadto informuje się, że w sprawach określonych w punktach 1 - 4 wniosku Podatnika organ podatkowy udzielił odpowiedzi odrębnymi postanowieniami.