Temat interpretacji
Postanowienie
Na podstawie art.14a §1 oraz § 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.)
po rozpatrzeniu wniosku Pani ... z dnia 06.03.2006r. ( data wpływu do urzędu skarbowego 13.03.2006r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania przychodu ze sprzedaży
nieruchomości przed upływem 2 lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, wydatkowanego na spłatę pożyczki zaciągniętej w zakładzie pracy z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 13.03.2006r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Pani ... o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 2 lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, wydatkowanego na spłatę pożyczki zaciągniętej w zakładzie pracy z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.
Pismem z dnia 17.03.2006r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku usunięto w dniu 04.05.2006r.
Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta ), starosta albo marszałek województwa, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Wobec Podatniczki nie jest prowadzone postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 3 cytowanej ustawy, interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w dniu 21.11.2005r. dokonała Pani sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego w ... osiągając z tego tytułu przychód w kwocie 58.000zł., a w 2003r. zaciągnęła Pani na cele mieszkaniowe pożyczkę w jednostce nadrzędnej zakładu pracy tj. ..., który zgodnie z przeznaczeniem wydatkowano na ukończenie domu. Przychód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przeznacza Pani na spłatę pożyczki zaciągniętej w zakładzie pracy na cele mieszkaniowe.
Zdaniem Pani, spłatę pożyczki można uznać jako wydatki mieszkaniowe do rozliczenia dochodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania w ...
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm. ), w brzmieniu obowiązującym w 2005r., źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
- jeżeli
odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
W myśl przepisu art. 28 ust. 2 w/w ustawy podatek od przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten płatny jest bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje Naczelnik Urzędu Skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) w brzmieniu obowiązującym w 2005r. , wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:
- na nabycie na terytorium
Rzeczpospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,-na nabycie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
-na nabycie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
-na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego,
jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
-na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
ponadto w myśl art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) w brzmieniu obowiązującym w 2005r. wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowychw części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a) w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.
Omawiany przepis w brzmieniu obowiązującym w 2005r. zwalnia od podatku przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele wymienione powyżej, ( tj. określone w lit. a) cytowanego przepisu ) w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż pożyczka na cele mieszkaniowe zaciągnięta została nie w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej lecz w zakładzie pracy, tym samym nie został spełniony ustawowy warunek dotyczący podmiotu udzielającego kredytu lub pożyczki. Zatem przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, wydatkowany na spłatę pożyczki zaciągniętej w zakładzie pracy z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych nie podlega zwolnieniu z opodatkowania na postawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit e) cytowanej ustawy.
Biorąc powyższe pod uwagę, zobowiązana jest Pani do zapłaty 10 % podatku dochodowego od przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, za wyjątkiem sytuacji, gdy złożono oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży zostanie wydatkowany w okresie dwóch lat od dnia uzyskania przychodu ze sprzedaży na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy.
Mając na uwadze powyższe Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko zajęte przez Wnioskodawcę we wniosku jest nieprawidłowe.
Pouczenie
1.Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.2.Zgodnie z art. 14 b § 1 i
§ 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.3.Na niniejsze postanowienie zgodnie z art.14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. urzędu skarbowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia ( art. 236 § 2 pkt 1, art. 220 i art. 223 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa ).Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222, w związku z art. 239 cyt. ustawy powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł.( w znakach opłaty skarbowej ).4.Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14 b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa.
Otrzymują: 1.Adresat2.Dyrektor Izby Skarbowej w WarszawieOśrodek Zamiejscowy w Radomiu3.Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie4.A/a