Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, działając na podstawie przepisu art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, ... - Interpretacja - PF-I-005/11/SR/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.09.2004, sygn. PF-I-005/11/SR/04, Izba Skarbowa w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu, działając na podstawie przepisu art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zmienia informację udzieloną Panu w piśmie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 8 sierpnia 2003 r. Nr PDI/415-14/AŚ/03 dotyczącą interpretacji przepisów prawa podatkowego - w zakresie możliwości zaliczenia w poczet kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie usług informatycznych, handlu sprzętem komputerowym i innych nie wymagających koncesjonowania, wydatków poniesionych na zakup 500 sztuk sadzonek wierzby oraz sprzętu do przygotowania gleby pod uprawę tej rośliny.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Oznacza to zatem, że ustawodawca przewiduje wyłączenie dochodów pochodzących z działalności rolniczej spod zakresu działania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z wyjątkiem tzw. przychodów z działów specjalnych).
Zgodnie z definicją stworzoną na potrzeby tej ustawy (art. 2 ust. 2), działalnością rolniczą jest m.in. wytwarzanie produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, a także działalność w której minimalny okres przetrzymywania zakupionych roślin, w trakcie którego następuje ich biologiczny wzrost wynosi co najmniej miesiąc (w przypadku roślin).

Działami specjalnymi produkcji rolnej są natomiast uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entornofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym (art. 2 ust. 3 ustawy).
Planowana przez Pana uprawa wierzby w celu jej odsprzedaży na opał, o której mowa w Pana piśmie, nie stanowi zatem działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 2 ust. 3 podlegających opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w tej ustawie. Mając na uwadze powyższe oraz okoliczności przedstawione w zapytaniu z dnia 8 lipca 2003 r., jak również stan prawny obowiązujący w 2003 r. wydatków poniesionych na zakup sadzonek wierzby oraz sprzętu do jej uprawy nie można zaliczyć, na podstawie art. 22 ust. 1 powołanej ustawy, w koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Art. 22 ust. 1 stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 (...).

Wobec powyższej sytuacji, gdy poniesione wydatki związane są ze źródłem przychodów wyłączonych spod zakresu działania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w konkretnym przypadku działalność rolnicza (art. 2 ust. 1 pkt 1) - to wydatki poniesione w związku z uzyskaniem tego rodzaju dochodów nie mogą być uznane za podatkowe koszty uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Izba Skarbowa w Opolu