Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.05.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W piśmie z dnia 31.05.2006 r. zwrócił się Pan o
udzielenie interpretacji w zakresie zaliczenia w koszty uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej poniesionych wydatków stanowiących koszt studiów specjalistycznych działalności w zakresie BHP.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie szkoleń BHP. W związku ze zmianą przepisów zawartych w Kodeksie Pracy i w ustawach około kodeksowych warunkiem prowadzenia szkoleń w zakresie BHP jest posiadanie studiów zawodowych w tym kierunku.
Zdaniem Pana poniesione wydatki na studia zawodowe stanowią koszty uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Powyższa zasada zezwala na
uznanie za koszt uzyskania przychodów wszelkich poniesionych kosztów z wyjątkiem wymienionych w art. 23, pod warunkiem, iż podatnik wykaże, że między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Wydatki na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe nie są ujęte w zamkniętym katalogu wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, zawartych w przepisach art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przyjmuje sie zatem, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. A zatem, każdy przypadek kosztów wymaga indywidualnej oceny pod kątem związku z przychodami i racjonalnym działaniem zmierzającym do osiągnięcia przychodów.
Dokonując oceny czy wydatki poniesione na opłaty za
studia zawodowe mogą stanowić koszty uzyskania przychodów należy mieć na uwadze związek tych wydatków z przychodami z danego źródła przychodów. Jeżeli zatem ponoszone wydatki na podwyższenie kwalifikacji zawodowych mają na celu osiągnięcie obecnie lub w przyszłości przychodów z działalności gospodarczej w wyniku korzystania z nabytych w ten sposób umiejętności, to wydatki na ten cel mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
W stanie faktycznym wskazuje Pan, że wydatki poniesione na podwyższenie kwalifikacji zawodowych związane są z możliwością dalszej kontynuacji działalności gospodarczej, a co za tym idzie zwiększaniem przychodów z prowadzonej przez Pana firmy. W świetle powołanego wyżej przepisu art. 22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym wydatek ten będzie stanowić koszt uzyskania przychodów. Wskazać należy, iż na podatniku, jako na tym, który osiąga z działalności gospodarczej przychody, w związku z poniesieniem określonych wydatków spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy poniesionymi wydatkami (w tym także na podnoszenie kwalifikacji), a osiąganymi przychodami z tej działalności.
Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Na dzień wydania niniejszego postanowienia, w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.
Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora
Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.