Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku działając na podstawie art.14a § 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.03.2006r. (data wpływu do tut. urzędu 06.03.2006r.), uzupełnionego w dniu 24.03.2006r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W piśmie z dnia 03.03.2006r. zwrócił się Pan o udzielenie interpretacji w zakresie określenia wysokości przychodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w mieszkaniu, dokonanego przed upływem pięciu lat od nabycia, którego zakup częściowo sfinansowany został kredytem hipotecznym.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w dniu 24.05.2002r. nabył Pan udział #189; części mieszkania. Zakup mieszkania został w przeważającej części sfinansowany poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego wspólnie z drugim współwłaścicielem. Obecnie zamierza Pan sprzedać współwłaścicielowi swój udział we własności mieszkania w zamian za przejęcie przez niego całości zobowiązania wynikającego z zawartej umowy kredytowej oraz dopłatę do rzeczywistej wartości Pana udziału w nieruchomości.
Pana zdaniem przychodem z odpłatnego zbycia udziałów w mieszkaniu będzie wartość tego udziału pomniejszona o przypadającą na ten udział część kredytu hipotecznego.
Zgodnie z brzmieniem art.10 ust.1 pkt 8 lit a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust.2 :
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntu,- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Stosownie do art.19 ust. 1 w/w ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art.10 ust.1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.
Powyższe przepisy nie precyzują pojęcia "kosztów odpłatnego zbycia" wobec tego przyjąć należy za koszty sprzedaży zbywanych nieruchomości lub praw majątkowych to wszystkie te wydatki, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku np. koszty wyceny przez rzeczoznawcę nieruchomości, prowizje pośrednictwa, opłaty notarialne, opłaty skarbowe, jeżeli ponosi je zbywca.
Do kosztów odpłatnego zbycia nieruchomości nie mogą być jednak zaliczone długi i ciężary obciążające zbywaną nieruchomość.
W przedmiotowej sprawie, przychodem z tytułu sprzedawanych udziałów we własności lokalu mieszkalnego będzie przychód z tytułu sprzedaży #189; części mieszkania, przy czym część wartości Pana udziału w mieszkaniu zostanie uiszczona przez nabywcę w formie pieniężnej a pozostała część poprzez przejęcie długu z tytułu kredytu hipotecznego odpowiadającego tej części mieszkania. Wartość udziału w przedmiotowej nieruchomości może być pomniejszona o ewentualne, wskazane wyżej koszty odpłatnego zbycia.
Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Na dzień wydania niniejszego postanowienia, w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.
Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.