- Interpretacja - SL-B/415/69/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.09.2004, sygn. SL-B/415/69/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zasady dokonywania odliczeń po 31 grudnia 2001r. przez podatników ponoszących wydatki w ramach dużej ulgi budowlanej zostały szczegółowo określone w przepisach przejściowych nowelizowanej ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.). Art. 4 ust. 2 tej ustawy stanowi, że podatnicy, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych m. in. na budowę budynku mieszkalnego, zachowują prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację tej inwestycji poniesionych od 01 stycznia 2002r. do 31 grudnia 2004r.

Odliczeniu podlegają wydatki poniesione na zakup materiałów zużytych na budowę budynku mieszkalnego jak i na zakup usług związanych z procesem budowlanym poniesionych w okresie od dnia rozpoczęcia budowy do dnia jej zakończenia.

W przypadku budowy budynku mieszkalnego brak jest unormowań prawnych odnośnie rodzajowego określenia wydatków związanych z budową, które podlegają odliczeniu od podatku dochodowego w ramach ulgi budowlanej - rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz.U. Nr 156, poz. 788), zawiera jedynie wykaz wydatków na remont i modernizację.

Kwalifikując dany wydatek do wydatków podlegających odliczeniu w ramach dużej ulgi budowlanej pomocniczo można posłużyć się wykazami robót załączonymi do w/w rozporządzenia.

Natomiast kwalifikacji wydatków ponoszonych na własne cele mieszkaniowe podlegających odliczeniu od podatku nie można dokonać w oparciu o powołane przez podatników rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie klasyfikacji środków trwałych (Dz.U. Nr 112, poz. 1317 ze zmianami).

W związku z powyższym należy przyjąć, że odliczeniu w ramach dużej ulgi budowlanej podlegają tylko wydatki bezpośrednio związane z realizacją celu jakim jest wybudowanie budynku mieszkalnego.

Zatem wydatki poniesione na wykonanie chodników wokół budynku jak i podjazdów, jako przeznaczone na urządzenie i zagospodarowanie terenu przylegającego do budynku oraz infrastrukturę towarzyszącą (wiata wraz z posadzką), nie mieszczą się w katalogu wydatków dających prawo do zastosowania ulgi z tytułu budowy budynku mieszkalnego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu