Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Szczecinie, wyjaśnia, co następuje.
Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że prowadzi działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej oraz działalność gospodarczą jednoosobowo na własne nazwisko. W najbliższym czasie zamierza wystąpić ze spółki cywilnej, natomiast nadal prowadzić działalność indywidualną.
Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż przychód powstały w skutek wypłacenia wartości udziału w spółce, na który będzie się składać suma wniesionych wkładów i udziału w majątku spółki, pomniejszony o zobowiązania spółki, będzie zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe w zakresie zwolnienia przychodów powstałych wskutek zwrotu wniesionych wkładów, jednakże m.in. w zakresie zwrotu wypłaconego udziału w majątku spółki jest niepełne, a przez to wymaga uzupełnienia.
Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. a ww. ustawy przychód otrzymany w związku ze zwrotem wkładów w spółce na zasadach określonych w art. 871 § 1 Kodeksu Cywilnego jest zwolniony od podatku dochodowego w części stanowiącej koszt nabycia.
Natomiast uzyskana przez występującego wspólnika kwota pieniężna na podstawie art. 871 § 2 Kodeksu Cywilnego z tytułu wypłaty części wartości wspólnego majątku, pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki, w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powinna być opodatkowana w następujący sposób:
- Część dochodu, która powstała w związku z istnieniem na dzień likwidacji działalności towarów handlowych, surowców, półwyrobów, rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością nie będących środkami trwałymi ustalonego na podstawie przepisów art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych według zasady określonej w art. 44 ust. 4 tejże ustawy, czyli podatnik ma obowiązek zapłacenia 10 % zryczałtowanego podatku dochodowego od remanentu likwidacyjnego.Nie ustala się jednak dochodu na dzień likwidacji, jeżeli w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy, nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży, osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem, nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową,
- W pozostałych przypadkach wypłacona kwota stanowi dla występującego ze spółki wspólnika przychód z działalności gospodarczej zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Nadto należy też podkreślić, że z uwagi na zamiar prowadzenia w dalszym ciągu przez Podatnika działalności (obecnie wyłącznie na własny rachunek), wystąpienie ze spółki nie zrodzi, w konsekwencji powyższego, w stosunku do Niego obowiązku związanego z koniecznością uiszczenia zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 44 ust. 4 (od dochodu wskazanego w art. 24 ust. 3) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.