Temat interpretacji
Pismem z dnia 06.07.2004 roku (data wpływu) Pani H.D. wspólnik spółki cywilnej reprezentowana przez Panią D.E.T., zwróciła się do organu podatkowego o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, w szczególności w zakresie poboru i odprowadzania do Urzędu Skarbowego w Elblągu podatku dochodowego PIT-4 od wynagrodzeń pracowników, których pracodawcy posiadają status zakładów pracy chronionej.
W ocenie zwracającej się z zapytaniem - wyliczone i pobrane zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowniczych PIT-4, których dochody nie przekroczyły górnej granicy pierwszego progu czyli kwoty 37.024,- zł (w trybie narastającym) pracodawcy muszą odprowadzać na konto urzędu skarbowego w całości. Jeżeli wynagrodzenia - dochody (w trybie narastającym) przekroczą pierwszy próg określony w skali zawartej w art. 27 ust. 1 czyli powyżej 37.024,-zł, z podatkiem 30% lub 40%, to wówczas będą miały zastosowanie przepisy określone w ust. 2 pkt 1 art. 38, które mówią o przekazaniu zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowniczych w 10% dla PFRON a w 90% dla zakładowego funduszu osób niepełnosprawnych. Dlatego pracodawcy posiadający status zakładów pracy chronionej czy aktywności zawodowej powinni składać deklaracje podatkowe PIT-4, a wykazane w nich zaliczki w całości wpłacać do Urzędu Skarbowego w Elblągu.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) płatnicy będący zakładami pracy chronionej lub zakładami aktywności zawodowej kwoty pobranych zaliczek na podatek od przychodów z tytułów określonych w art. 12 oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, wypłacanych przez tych płatników:
1) za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 przekazują:
- w 10 proc. na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
- w 90 proc. na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych,
2) za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę, o której mowa w pkt 1 przekazują na zasadach określonych w ust. 1 art. 38 cytowanej wyżej ustawy.
Zatem wymienione wyżej przepisy prawa podatkowego uprawniają płatnika będącego zakładem pracy chronionej do przekazywania podatku dochodowego na wymienione w pkt 1 fundusze i zwalniają tego płatnika z obowiązku przekazywania na rzecz organu podatkowego zaliczek na podatek dochodowy od dochodu osoby niepełnosprawnej za miesiące, w których dochód tej osoby nie przekroczył kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej oraz miesiąca, w którym następuje przekroczenie (w 2004 roku) kwoty 37.024,- zł. Po przekroczeniu wymienionej kwoty, zgodnie z art. 38 ust 1 ww. ustawy, płatnicy przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 (cyt. wyżej) i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik jest osoba fizyczną, wg siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację wg ustalonego wzoru (PIT-4).
Art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27.08.1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) stanowi że, prowadzący zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej w stosunku do tego zakładu jest zwolniony z:
- podatków, z zastrzeżeniem ust. 2, z tym że:
- z podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego - na zasadach określonych w przepisach odrębnych,
- z podatku od czynności cywilnoprawnych - jeżeli czynność przez niego dokonana pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu.
- opłat, z wyjątkiem opłaty skarbowej i opłat o charakterze sankcyjnym.
W ust. 2 ww. art. 31 zostały wymienione rodzaje podatków których nie dotyczy zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1. Został tam wymieniony między innymi w punkcie 4 - podatek dochodowy.
Zakład pracy chronionej jako płatnik nie jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ustęp 3 ww. art. 31 natomiast reguluje, iż prowadzący zakład pracy chronionej przekazuje środki uzyskane z tytułu zwolnień, o których mowa w ust. 1 na:
- fundusz PFRON - w wysokości 10%
- zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych - w wysokości 90%
Reasumując - zakład pracy chronionej jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych stosownie do zapisu art. 38 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pobrane zaliczki na podatek dochodowy od przychodów określonych w art. 12 oraz od zasiłków pieniężnych wypłacanych przez tych płatników przekazuje na zasadzie tam opisanej.
Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz o obowiązujące przepisy prawa podatkowego.