Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrol... - Interpretacja - PDP-415-4/MM/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.07.2004, sygn. PDP-415-4/MM/04, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.)

Pismem z dnia 04 czerwca 2004 r. Spółka z o.o. zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na umowę o pracę będącego obywatelem Republiki Litwy i zamieszkałego na stałe w ww. kraju przedstawiając następujący stan faktyczny

Spółka na podstawie umowy o pracę z dnia 02 czerwca 2004 r. zatrudniła w pełnym wymiarze czasu pracy obywatela Republiki Litwy mającego stałe miejsce zamieszkania na terenie Republiki Litwy. Z przedstawionej umowy o pracę oraz zakresu obowiązków wynika, iż zatrudniony pracownik za miejsce wykonywania pracy wyznaczony ma przez pracodawcę teren powiatów stanowiących terytorium Republiki Litwy, gdzie wykonywać będzie prace związane z doradztwem techniczno - handlowym.

Wątpliwości Spółki dotyczą zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - zwanej dalej "ustawą". Spółka uważa, iż w przypadku zatrudnienia obywatela Litwy obowiązują przepisy Umowy zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1995 r. Nr 51, poz. 277), zwalniającej z opodatkowania podatkiem dochodowym w Polsce wynagrodzenia uzyskane z pracy najemnej w przypadku, jeżeli pracownik przebywa na terytorium Republiki Litwy dłużej niż 183 dni. Spółka uważa również, że nie przysługują pracownikowi świadczenia należne z tytułu podróży służbowej, gdyż praca wykonywana będzie przez cały okres trwania umowy w Republice Litwy.

W stanie faktycznym przedstawionym przez spółkę Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy - osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia (ograniczony obowiązek podatkowy).

W przypadku rozliczenia dochodów uzyskiwanych z pracy najemnej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Republika Litewska), mają zastosowanie przepisy art. 15 ust. 1 oraz art. 25 ust. 2 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzonej w Warszawie dnia 20 stycznia 1994 r. (Dz. U. z 1995 r. Nr 51, poz. 277), w myśl których, pensje, płace i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (na Litwie) otrzymuje z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie (na Litwie), chyba że praca najemna wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie (w Polsce).

Wobec powyższego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki zawarte we wniosku jest prawidłowe, w części dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym, ponieważ zarówno miejscem zamieszkania jak i miejscem wykonywania pracy przez zatrudnionego pracownika jest Republika Litewska, zatem wynagrodzenie, które otrzymuje ww. pracownik nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Rzeczpospolitej Polskiej.

Kwestię zwrotu kosztów z tytułu podróży służbowych reguluje art. 77 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), a zatem przepis nie dotyczy prawa podatkowego. Zgodnie natomiast z art. 14a §1 Ordynacji podatkowej naczelnik urzędu skarbowego jest właściwy jedynie do udzielania pisemnej informacji w zakresie stosowania prawa podatkowego.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i jest wiążąca w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Opolski Urząd Skarbowy