Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w odpowiedzi na Państwa pismo, które wpłynęło do tutejszego Urzędu w dniu 17.06.2004 r., Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), źródłami przychodów są: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.
Na mocy art. 12 ust. 1 cyt. ustawy, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Z przytoczonych przepisów prawnych wynika, że przychodem jest odszkodowanie zasądzone na rzecz byłego pracownika i odsetki za zwłokę wypłacone za okres pomiędzy datą zasądzenia a datą dokonania wypłaty odszkodowania.
W treści pisma nie określono przyczyny zasądzenia wypłaty odszkodowania. W przypadku, gdy odszkodowanie to związane jest ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę, podlega ono opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych określonych w powołanej ustawie. W pozostałych przypadkach zwolnione jest od podatku dochodowego. Stanowi o tym art. 21 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy, zgodnie, z którym, wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę.
Zgodnie z art. 481 § 1 Kodeksu Cywilnego, jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
Odsetki wypłacone pracownikowi za okres pomiędzy datą zasądzenia a datą wypłaty odszkodowania, nie są wliczane do wartości odszkodowania. Zgodnie, bowiem z treścią art. 20 Kodeksu postępowania cywilnego, do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek, pożytków, kosztów, żądanych obok roszczenia głównego.
Zatem zasądzone odsetki stanowią źródło przychodu stosownie do postanowień art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych.