Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.09.2005 roku w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam:
- ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe.
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 06.09.2005 r., który wpłynął do tut. urzędu w dniu 12.09.2005 roku Płatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie wskazania podstawy do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w przypadku wypłat dokonywanych dla adwokatów i biegłych na tle przedstawionego stanu faktycznego:
Sąd dokonuje wypłat należności dla adwokatów za świadczone przez nich usługi obrony
z urzędu oraz wypłaca wynagrodzenia adwokatom za wykonane czynności. Podstawą wypłaty jest postanowienie Sądu wydane w oparciu o Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz.U. Z 2003 r. Nr 97, poz. 887 z późn.zm.) uwzględniajace zestawienie kosztów sporządzone przez adwokata.
Natomist wysokość wynagrodzenia należnego biegłemu sądowemu wynika z postanowienia sądu, wydanego na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 grudnia 1975 r. roku w sprawie kosztów przeprowadzania dowodu z opinii biegłych w postępowaniu sądowym (Dz. U. Nr 46 poz. 254 z późn.zm.).
W przypadku, gdy adwokat lub biegły jest podatnikiem podatku VAT, dodatkowo (do postanowienia) wystawia on fakturę VAT, w której określa kwotę brutto, która jest zgodna z kwotą należności określoną w postanowieniu sądu.
Sąd jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn.tekst Dz.U. Nr 14 poz. 176 z późn.zm.) pobiera zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19% należności adwokatów oraz innych biegłych, pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów określone w art. 22 ust. 9 pkt. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na tle przedstawionego stanu faktycznego zwraca się płatnik z prośbą o wyjaśnienie kwestii:
Czy podstawą do opodatkowania i naliczenia 20% kosztów uzyskania przychodów o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt. 4 powołanej powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powinna być kwota przychodu netto (adwokata lub biegłego) określona w wystawionej przez niego fakturze VAT, czy też przychód brutto określony w postanowieniu sądu?
Jednocześnie Płatnik wyraził własne stanowisko, stwierdzając, że zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 4 powołanej ustawy o
podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 koszty uzyskania przychodów ustala sie w wysokości 20% uzyskanego przychodu. Płatnik ma obowiązek na podstwie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pomniejszyć przychód do opodatkowania o koszty uzyskania przychodu i od tak ustalonego dochodu pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Organ podatkowy wyjaśnia, że w sytuacji gdy Sąd jest w posiadaniu faktury VAT wystawionej przez adwokata czy biegłego powinien naliczyć 20% koszty uzyskania przychodów od należności netto określonej w fakturze i od przychodu netto pomniejszonego o ustalone koszty uzyskania przychodów pobrać 19% zaliczkę na podatek. Natomiast w sytuacji, gdy sąd nie ma faktury VAT (nie wszyscy adawokaci i biegli sadowi wystawiają faktury VAT), wówczas za podstawę do obliczenia 20% kosztów uzyskania przychodów należy przyjąć wynagrodzenie określone w postanowieniu sądu i od tak ustalonego dochodu
pobrać zaliczkę na podatek.
Z regulacji wynikających z art. 155 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (jedn.tekst Dz.U. Nr 54 poz. 535 z póżn.zm.), zgodnie z którym w przypadkach nieuregulowanych w odrębnych przepisach, do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się należnego podatku od towarow i usług oraz zwróconej różnicy podatku od towarow i usług.
Postanawiając jak w sentencji Naczelnik Urzędu Skarbowego wziął pod uwagę co następuje.
Na gruncie przepisów powołanej powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenie adwokata, biegłego sądowego należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście o których mowa w art. 13 pkt 6 tej ustawy. Zgodnie z w/w przepisem za przychody z działalności wykonywanej osobiście o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administarcji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów o których mowa w pkt 9.
Sąd wyznaczając adwokata do pomocy prawnej z urzędu lub biegłego w postępowaniu sądowym, zleca mu wykonywanie obowiązków o charakterze ustawowym. Wypłacone adwokatowi, biegłemu sądowemu wynagrodzenie w kwotach ustalonych przez sąd podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i płatnik dokonujący tych wypłat zobowiązany jest do pobierania zaliczek, w wysokości 19%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, naliczonych od dochodu czyli przychód - podatek VAT, pomniejszony o
koszty uzyskania przychodu w wysokości 20% przychodu (zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) oraz pomniejszonego o składki potrącone przez płatnika na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz chorobowe.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Zgodnie z art. 14 b §1 i § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.