Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego, po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 10-09-2005 roku i dokonaniu oceny prawnej; orzeka w następujący sposób:
stanowisko jest prawidłowe
UZASADNIENIE
Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) zobowiązuje, stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek.
Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia.
W dniu 14-09-2005 r. zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego;
Prowadzona jest działalność gospodarcza zarejestrowana na imię obojga małżonków w oparciu o NIP jednego z
małżonków /męża/ tzw. spółka małżeńska. Z końcem 2005 roku z ewidencji działalności gospodarczej zostanie wyeliminowana - zlikwidowana w/w forma działalności. Pomimo zmiany sposobu rejestracji wpisów do ewidencji działalności gospodarczej, Podatnicy chcą nadal prowadzić wspólnie działalność gospodarczą zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych np. w formie spółki jawnej, zamierzając działać w tym samym zakresie co dotychczas i przy wykorzystaniu tych samych składników majątku. Ze względu na likwidację działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków - mąż jako osoba fizyczna wniesie do już zarejestrowanej spółki jawnej męża i żony w formie wkładu /aportu/ całe przedsiębiorstwo na pokrycie udziału w spółce jawnej. Wątpliwości Podatników dotyczą tego czy małżonek zarejestrowany dla celów VAT przed dniem likwidacji działalności zarejestrowanej na imię obojga małżonków może jako osoba fizyczna w formie wkładu (aportu) wnieść całe przedsiębiorstwo na pokrycie udziału w
spółce jawnej, bez konsekwencji podatkowych w podatku dochodowym.
Biorąc pod uwagę powyższy stan faktyczny zdaniem Podatników czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Ponadto remanent likwidacyjny na dzień likwidacji spółki małżeńskiej wyniesie zero ponieważ wszelkie posiadane składniki majątku tj.: materiały do produkcji oraz wyposażenie i środki trwałe zostaną przeniesione do nowej firmy (spółki jawnej), która będzie kontynuacją działalności dotychczasowej wspólników spółki małżeńskiej."
Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa oraz przepisów art. 5a pkt 3, art. 10 ust. 2 pkt 2, art. 14 ust. 2 pkt. 1, art. 17 ust. 1 pkt. 9, art. 24 ust. 3 pkt. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000r Nr 14 poz. 176 z późn.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko wnioskodawców jest prawidłowe.
Zgodnie z odesłaniem
zawartym w art. 5a pkt 3 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcie przedsiębiorstwa użyte w przepisach tej ustawy należy rozumieć tak, jak zostało ono zdefiniowane w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 16 poz.93 z poźn.zm.). W myśl zatem przepisów art. 55.1 Kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnioną część (nazwa przedsiębiorstawa),
2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i
środki pieniężne,
5) koncesje, licencje i zezwolenia,
6) patenty i inne prawa własności przemysłowej,
7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
8) tajemnice przedsiębiorstawa,
9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej
W świetle art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z odpłatnego zbycia nie zalicza się wniesienia w formie wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są m.in. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą środków trwałych, ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Jeżeli zatem wniesienie wkładu w postaci przedsiębiorstwa nie wiąże się z odpłatnym zbyciem
rzeczowych składników majątku dotychczas wykorzystywanych w działalności gospodarczej - powyższe nie rodzi żadnych skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych.Wniesienie wkładu w postaci składników majątkowych do spółki jawnej w zamian za udziały stanowi podwyższenie majątku spółki, lecz nie powoduje powstania z tego tytułu przychodów dla celów podatkowych. Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Powyższy przepis nie dotyczy wniesienia wkładu do spółki jawnej, nie wystąpi zatem przychód z kapitałów pieniężnych.
Reasumując powyższe wniesienie wkładu do spółki jawnej nie rodzi u wspólnika wnoszącego ten wkład skutków w podatku dochodowym. Nie wiąże się to bowiem z uzyskaniem przychodów z odpłatnego zbycia, ani też z uzyskaniem przychodów z kapitałów niepieniężnych.Stosownie do art.
24 ust. 3 cytowanej ustawy w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Natomiast w myśl art. 24 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ustala się dochodu na dzień likwidacji
jeżeli osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem. Oznacza to, że mimo faktycznej likwidacji działalności gospodarczej i sporządzenia remanentu na dzień likwidacji, w przypadku wystąpienia wyżej wskazanych zdarzeń nie ustala się dochodu z likwidacji.
Natomiast w przypadku gdy przedmiotem wkładu będzie całe przedsiębiorstwo (jak w niniejszej sprawie) wówczas na dzień likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej, dokonanej po wniesieniu przedsiębiorstwa wkładem do spółki, nie będzie już składników majątkowych, które winny być objęte remanentem likwidacyjnym. Tym samym remanent ten wyniesie zero. Zatem jak wynika z w/w przepisów wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki jawnej nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Niniejsza interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę
we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,
- nie jest wiążąca dla podatnika,płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.