Temat interpretacji
Od lutego 2003r. podatniczka prowadzi działalność gospodarczą polegająca na świadczeniu usług oświatowych . Od września 2003 roku działalność ta polega przede wszystkim na prowadzeniu niepublicznych szkół dla dorosłych .Na dochody podatniczki składają się czesne płacone przez uczniów oraz dotacje. Od dochodów tych płaci należny podatek dochodowy. W związku ze zmianami w sieci szkół publicznych Powiatu Poznańskiego oraz zmianą osoby zarządzającej budynkiem ,w którym wynajmowano pomieszczenia na w/w działalność odmówiono podatniczce przedłużenia umowy najmu. Podatniczka znalazła nowy lokal i aby zachęcić słuchaczy do przejścia ,zdecydowała się ,w kolejnym semestrze ,zastosować upust cenowy w wysokości 90% .
Podatniczka uważa , że podatek należny powinien być płacony przy uwzględnieniu przychodów faktycznych po upuście przyjętych na dany semestr ,tym bardziej ,że w semestrze następnym stawki zostaną podniesione.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe .
W myśl art.11 ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem art.14-16,art.17 ust.1 pkt 6 i 9,art.19 i art.20 ust.3,są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 w/w ustawy za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Stosownie do treści art. 24 ust. 2 tej ustawy u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych (....). A zatem w świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego należy stwierdzić, że podstawą obliczenia podatku dochodowego będą kwoty należne od studentów po uwzględnieniu upustu.
Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.