Temat interpretacji
Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25.10.2005r.
Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku wynika, iż w roku 1999 poniosła Pani wydatki na zakup i wymianę okien w zajmowanym przez siebie mieszkaniu do którego posiada Pani tytuł prawny. Wydatki te wykazała Pani w załączniku PIT D, a 19 % poniesionych wydatków odliczyła w zeznaniu podatkowym od podatku. Po roku, w którym został poniesiony wydatek spółdzielnia mieszkaniowa zrefundowała Pani część tych wydatków w roku 2000, oraz pozostałą część w roku 2003.
Zgodnie z zapisem art. 27 a ust. 13 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w roku 2000 - jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych m. in. na cele remontowe, a następnie po roku, w którym dokonano odliczeń otrzymał zwrot odliczonych wydatków z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.
Odliczając zatem w roku 1999 w zeznaniu podatkowym od podatku wydatki remontowe związane z zakupem i wymianą okien, które w części zostały zrefundowane przez spółdzielnię, w roku otrzymanej refundacji (wg słownika języka polskiego: refundacja ? zwrot poniesionych kosztów) obowiązana Pani była zgodnie z art. 45 ust. 3 a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do doliczenia w roku 2000 i w roku 2003, do podatku 19 % kwoty otrzymanej refundacji.
Ponadto należy zauważyć, że dokonany przez spółdzielnię zwrot z funduszu remontowego kosztów wymiany np. okien nie stanowi dla członków tej spółdzielni przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym z innych źródeł. Zwrot pieniędzy za wymianę okien stanowi refundację i na spółdzielniach mieszkaniowych z tego tytułu nie ciąży obowiązek sporządzania deklaracji PIT-8C.
Ponadto wyjaśniamy, że w przypadku wymiany okien przez spółdzielnię mieszkaniową wystawiony rachunek był już pomniejszony o kwotę dofinansowania. Pani dopłaciła tylko różnicę między wartością usługi wg cen rynkowych, a kwotą refundacji. Natomiast w przypadku wymiany okien dokonanej przez Panią wystawiony przez usługodawcę rachunek (wg cen rynkowych) był podstawą do odliczenia wydatków mieszkaniowych w całości. W związku z tym, iż spółdzielnia mieszkaniowa zrefundowała część tego wydatku kwota faktycznie poniesiona przez Panią na ten cel stała się niższa o refundację kwoty odliczonej w zeznaniu, a tym samym mniejszą od kwoty wykazanej i odliczonej w zeznaniu pierwotnym jako wydatek remontowy.
Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zamiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.