- Interpretacja - I-415/19/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.11.2005, sygn. I-415/19/2005, Urząd Skarbowy w Wieluniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60), art. 2 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), art. 4 ust. 1 pkt. 10 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 142, poz. 1514), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.09.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu zastosowania prawa podatkowego, biorąc pod uwagę stan faktyczny i prawny postanawia
uznać za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.


Podatniczka od roku 1991 prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą - Firma Handlowa P... . Pogarszający się stan zdrowia podatniczki nie pozwala na dalsze prowadzenie firmy. Ze względu na te okoliczności w/w postanowiła przekazać firmę w całości swoim zstępnym. Przekazanie, o którym mowa powyżej nastąpiłoby w formie aktu notarialnego, w oparciu o bilans firmy wykonany na dzień przekazania, tj. majątek trwały, wartości niematerialne i prawne, zapasy, należności krótko i długoterminowe, środki pieniężne w kasie i na rachunku bankowym, zobowiązania krótko i długoterminowe. Przejęcie skutkowałoby również dla nabywcy przejęciem praw i obowiązków pracodawcy.


Czy w przypadku przekazania zstępnym w drodze darowizny zakładu wytwórczo-handlowo-usługowego powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych?


Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt. 10 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) przekazanie zstępnym w drodze darowizny zakładu wytwórczo-handlowo-usługowego nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

    W dniu 19.09.2005r. wpłynął do Urzędu Skarbowego w Wieluniu wniosek podatniczk dotyczący pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja Podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia.W myśl art. 5a pkt. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przedsiębiorstwo uważa się przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Natomiast zgodnie z art. 55 KC przedsiębiorstwo to zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, obejmujący w szczególności:
  1. oznaczenia indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnioną część (nazwa przedsiębiorstwa),
  2. własność nieruchomości lub ruchomości w tym urządzenia, materiały, towary i wyroby oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
  5. koncesje, licencje, zezwolenia,
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej,
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
  8. tajemnice przedsiębiorstwa,
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem nieruchomości.
    Tak rozumiane przedsiębiorstwo może stanowić zakład lub oddział innego większego przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 1 pkt. 10 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 ) zwalnia się od podatku nabycie przez małżonków lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części pod warunkiem, że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny. Niedotrzymanie tych warunków powoduje utratę zwolnienia od podatku, z wyjątkiem niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych. Wówczas podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez spadkobiercę lub obdarowanego.Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż obdarowani przejmując firmę wstąpią zarówno w jego prawa, jak i obowiązki. Istotne w omawianej sytuacji jest to, by osoby przejmujące przedsiębiorstwo (zakład wytwórczy) prowadziły go w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat. Spełnienie tego wymogu umożliwi skorzystanie z omawianego zwolnienia.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19.09.2005r. W przypadku nabycia przez zstępnych w drodze darowizny zakładu wytwórczo - handlowo - usługowego, nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niniejszej interpretacji udzielono według stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania i w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny. Oznacza to, że w przypadku zmiany po jej udzieleniu przepisów prawa w omawianym zakresie, a także okoliczności stanu faktycznego informacja ta nie będzie miała zastosowania.Powyższa informacja nie wiąże podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Wieluniu