P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - DD/406-58/05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.12.2005, sygn. DD/406-58/05, Urząd Skarbowy w Chełmie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz.60/ -Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku Podatniczki o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa w indywidualnej sprawie dotyczącej odliczenia wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego
? postanawia uznać stanowisko Podatniczki za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 14 listopada 2005r. Podatniczka wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego prawa do korzystania z ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatniczka posiadała od 12 stycznia 1995r. na podstawie przydziału lokalu mieszkalnego nr 15694 ? własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w Spółdzielni Mieszkaniowej w budynku nr 19 przy ul. I Armii Wojska Polskiego oznaczonego numerem 166, dla którego Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą.
W dniu 05 sierpnia 2005r. umową darowizny w formie aktu notarialnego Repertorium A Nr 4669/05 Podatniczka darowała prawo do w/w lokalu mieszkalnego córce. Obdarowana ustanowiła nieodpłatnie na rzecz swojej matki na nabytym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego ? dożywotnie użytkowanie polegające na prawie zamieszkiwania w całym lokalu mieszkanym. Wątpliwości Podatniczki dotyczą prawa do skorzystania z ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego w związku z poniesieniem wydatków na remont i modernizację mieszkania zajmowanego na podstawie umowy dożywotniego użytkowania zawartej w formie aktu notarialnego.
Zgodnie z art. 27a, ust. 1, pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz .U z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm./ w brzmieniu obowiązującym w 2003r. podatek dochodowy w roku podatkowym zmniejsza się jeżeli podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.
Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych ustaw /Dz. U. nr 202, poz. 1956/ wydatki, o których mowa w art. 27a, ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r. t.j. wydatki na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego ? budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, poniesione w latach 2003-2005 podlegają odliczeniu od podatku w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a ustawy podatkowej.
Na podstawie cytowanych wyżej przepisów, aby skorzystać z prawa do zmniejszenia podatku dochodowego niezbędne jest łączne spełnienie następujących warunków;
1. poniesione wydatki zostały udokumentowane w sposób określony w art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych t.j. fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodem odprawy celnej,
2. wydatki poniesione zostały na własne potrzeby mieszkaniowe,
3. wydatki przeznaczono na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego, w zakresie wynikającym z rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r. w sprawie rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy /Dz. U. nr 156, poz. 788/,
4. wydatki mieszczą się w granicach obowiązujących limitów,
5. wydatki dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,6. wydatki nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a także nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie.
Wobec powyższego podstawowym warunkiem uprawniającym do korzystania z odliczeń od podatku z tytułu poniesionych wydatków na remont i modernizację jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lub modernizowanego lokalu /budynku/ mieszkalnego.
Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, uważa się między innymi;
- akt własności lokalu mieszkalnego,
- decyzję administracyjną /przydział lokalu mieszkalnego/
- umowę najmu , dzierżawy, użyczenia, dożywocia,
- inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.
Tak więc w myśl cytowanych wyżej przepisów i przedstawionego stanu faktycznego Podatniczka może korzystać z odliczeń od podatku 19% poniesionych w 2005r. wydatków mieszkaniowych na remont i modernizację lokalu mieszkalnego zamieszkiwanego na podstawie służebności zagwarantowanej w akcie notarialnym w wysokości przysługującego limitu.
Tutejszy organ podatkowy potwierdza prawidłowość stanowiska wyrażonego we wniosku i postanawia jak na wstępie.

P O U C Z E N I E

Niniejsza interpretacja odnosi się do stanu faktycznego przedstawionego przez Podatniczkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz .U. z 2005r. nr 8, poz. 60/ niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art. 14 b § 2 Ordynacji podatkowej.

Urząd Skarbowy w Chełmie