Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. z 2000r. Nr 14 poz 176 ze zm. ) w brzmieniu obo... - Interpretacja - PDFII.415/10/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.10.2005, sygn. PDFII.415/10/05, Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. z 2000r. Nr 14 poz 176 ze zm. ) w brzmieniu obowiązującym w 2004r. opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Przepis art. 9 ustawy wyraża zasadę powszechności opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w aspekcie przedmiotowym i w konsekwencji opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów zwolnionych wymienianych w obowiązujących przepisach.
Przychody zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych zostały wyliczone w art 21 ust. 1 w/w ustawy .
Zgodnie z art. 21 ust 1 pkt 3b w/w ustawy, wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Z treści cytowanego przepisu wynika, że nie wszystkie odszkodowania otrzymane przez osoby fizyczne wolne są od podatku dochodowego. Zakres zwolnienia wynikający z bezpośredniego brzmienia art. 21, ust. 1, pkt 3b lit. b ustawy obejmuje tylko odszkodowania za tzw. szkodę rzeczywistą.
Na podstawie przepisów prawa cywilnego Sąd Okręgowy i Apelacyjny przyznał właścicielowi prawo do odszkodowania za szkody wyrządzone wskutek przeprowadzenia nad działką linii telekomunikacyjnej, które obejmują rekompensatę utraconych korzyści jakie właściciel by uzyskał, gdyby prowadził działalność gospodarczą w zakresie naprawy samochodów. Utratą korzyści jest zatem w szczególności szkoda polegająca na nie uzyskiwaniu pożytków - zarobków z tytułu prowadzenia zakładu naprawy samochodów. Gdyby podatnik osiągał spodziewane korzyści, przychód ten podlegałby opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Odszkodowanie z tytułu utraconych korzyści musi być również opodatkowane. W przeciwnym razie podatnik, który osiągnął korzyść ( nie poniósł szkody w zakresie utraconych korzyści ) znalazłby się w gorszej sytuacji niż podatnik, który korzyść utracił i otrzymuje odszkodowanie.
Mając na uwadze powyższe zasądzone odszkodowanie dotyczące utraconych korzyści z tytułu niemożności prowadzenia zakładu naprawy samochodów stanowi rekompensatę z tytułu utraconych korzyści, które by uzyskano w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie naprawy samochodów. Tym samym odszkodowanie to nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego o którym mowa w art 21 ust.1 pkt 3b lit.b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż przepis ten wyłącza możliwość zwolnienia z opodatkowania odszkodowania dotyczącego korzyści, które podatnik mogły osiągnąć, gdy by mu szkody nie wyrządzono. W świetle powyższego otrzymane w 2004r. odszkodowanie nie podlega zwolnieniu od opodatkowania i należy je zakwalifikować do przychodu z innych źródeł o których mowa w art 10 ust 1 pkt 9 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, w/g skali progresywnej określonej w art 27 w/w ustawy.
Dodatkowo Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego wyjaśnia, że odsetki od opóźnienia w zapłacie odszkodowania, również podlegają opodatkowaniu, gdyż nie zostały objęte katalogiem zwolnień przedmiotowych wymienionych w art. 21 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja ta, nie jest wiążąca dla podatników, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie ul. I-szej Armii Wojska Polskiego 3 w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia ( art. 236 § 2 pkt 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa).

Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej