Temat interpretacji
W odpowiedzi na Pani pytanie z dnia 23.01.2004 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej działając w oparciu o art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od dochodu można odliczyć m.in. kwoty darowizn na cele wspierania inicjatyw społecznych w zakresie zaopatrzenia wsi w wodę (w granicach obowiązujących limitów). Jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze, wysokość wydatków ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego (art. 26 ust. 7 powołanej ustawy).
Tak więc, aby skorzystać z powyższego odliczenia muszą być spełnione łącznie trzy podstawowe warunki:
1. Wydatkowana kwota musi być darowizną. Zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Świadczenie darowizny jest bezpłatne tylko wtedy, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Nieodpłatność ta oznacza, że darczyńca nie może uzyskać jakiegokolwiek ekwiwalentu ani w chwili dokonania darowizny, ani też w przyszłości.
2. Wydatkowana kwota musi być przeznaczona na cel wspierania inicjatywy społecznej w zakresie zaopatrzenia
wsi w wodę.
3. Wpłata musi być dokonana na rachunek bankowy obdarowanego.
Tak więc tylko po spełnieniu powyższych warunków (łącznie) można skorzystać z omawianej ulgi podatkowej.