Na podstawie art. 216 oraz art. 14a, 14b i 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) Nacz... - Interpretacja - 1409/PDF/413-i-38/05/MB

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.11.2005, sygn. 1409/PDF/413-i-38/05/MB, Urząd Skarbowy w Legionowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a, 14b i 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie
orzeka
nie zgadzam się z Pana stanowiskiem, że w omawianej sytuacji jest Pan zwolniony z 10% zryczałtowanego podatku z tytułu sprzedaży nieruchomości, której właścicielem był Pan krócej niż 5 lat.

Pismem z dnia 01.12.1999r. nabył Pan wraz z żoną na odrębną własność od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, mieszkanie. Dnia 19.12.2000r. Pana żona zmarła. Po żonie pozostało trzech synów, Pana pasierbów. Sąd Rejonowy w Legionowie postanowieniem z dnia 26.04.2001r. w sprawie, stwierdził nabycie spadku po zmarłej. Postanowieniem z dnia 31.01.2005r. podzielił majątek wspólny i ustalił dział spadku. Pasierbowie zapłacili podatek, Pan jako pozostający w mieszkaniu został zwolniony z podatku. Zgodnie z postanowieniem Sądu spłacił Pan swoich pasierbów i tym samym stał się prawnym właścicielem lokalu.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn.zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udział w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spódzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Stosownie natomiast do art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. d powołanej ustawy wolne od podatku dochodowego sa przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a-c w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Przedmiotowym zwolnieniem nie zostały objęte przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nabytych uprzednio w drodze działu spadku. Instytucja działu spadku występuje wówczas, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom. Może on nastąpić na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu, na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. nie zmienia to faktu, iż dział spadku jest zawsze konsekwencją wcześniejszego nabycia spadku.Nabycie nieruchomości i praw majątkowych w drodze spadku w części przekraczającej udział spadkowy, nie stanowi zatem nabycia w drodze spadku w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji przychody uzyskane ze sprzedaży przedmiotowych nieruchomości i praw majątkowych nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego w tej części.

Zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit.d powołanej ustawy, znajdzie natomiast zastosowanie do całości przychodu ze sprzedaży w sytuacji, w której sprzedaży nieruchomości bądź praw majątkowych dokonują wszyscy współspadkobiercy przed dokonaniem działu spadku. W odmiennym przypadku zwolnieniem objęte będą wyłącznie przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości bądź praw majątkowych, które odpowiadają udziałowi w spadku.

Z opisanego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w/w lokal nabył Pan wraz z żoną na wspólność majątkową po 1/2 części lokalu mieszklanego. Po śmierci żony postanowieniem Sądu został przyznany spadek z czego Pan otrzymał 1/8 części mieszkania, natomiast właścicielami 3/8 części spadku stali się synowie zmarłej żony. Zgodnie z postanowieniem Sądu z 2005r. spłacił Pan 3/8 części lokalu mieszkalnego na rzecz swoich pasierbów i tym samym stał się Pan pełnoprawnym właścicielem mieszkania.W związku z powyższym w przypadku sprzedaży mieszkania będzie Pan musiał od 3/8 części zapłacić zryczałtowany 10% podatek. 5 lat liczy się od daty postanowienia Sądu o dziale spadku. Tak więc 4/8 części mieszkania należące do Pana będą zwolnione z podatku dochodowego ponieważ minęło już 5 lat od momentu nabycia oraz 1/8 nabyta w drodze spadku po zmarłej żonie natomiast 3/8 części lokalu odkupione od pasierbów będą podlegały opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Urząd Skarbowy w Legionowie