P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - DF/415-51/05/AJ

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.12.2005, sygn. DF/415-51/05/AJ, Urząd Skarbowy w Kartuzach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pana (...) z 30.08.2005 r. (data wpływu do tut. urzędu: 07.09.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej zakwalifikowania dochodu ze sprzedaży drobiu rzeźnego ubitego przed upływem sześciu tygodni przetrzymywania,

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Jak wynika z dokumentów zgromadzonych w tutejszym organie, podatnik prowadzi hodowlę drobiu rzeźnego na terenie gospodarstwa rolnego. W deklaracji do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej (PIT-6) za 2006 rok podał rozmiar działalności - 600.000 sztuk. W związku z powyższym ma wątpliwość odnośnie prawidłowego zakwalifikowania przychodów uzyskanych z tytułu sprzedaży drobiu rzeźnego ubitego przed upływem sześciu tygodni od daty rozpoczęcia odchowu. Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przychodu takiego nie należy kwalifikować do działów specjalnych produkcji rolnej, ale do pozostałej działalności rolniczej, a w rezultacie przychód ten nie podlega opodatkowaniu. W związku z tym drób rzeźny ubity przed upływem sześciu tygodni nie powinien być wykazywany w rocznej deklaracji dotyczącej działów specjalnych produkcji rolnej, a co za tym idzie - deklaracja ta winna być skorygowana w taki sposób, by wskazywała jedynie ilość brojlerów ubitych po sześciu tygodniach odchowu.

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Z treści przytoczonego wyżej przepisu art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy wynika, że ustawodawca dla celów podatku dochodowego rozróżnia działalność rolniczą, która nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem (tj. działalność wymienioną w art. 2 ust. 2 ustawy) oraz podlegającą opodatkowaniu (tj. działalność określaną jako działy specjalne produkcji rolnej).

W art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zapisano, iż działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

  5. - licząc od dnia nabycia.

Umieszczenie przez ustawodawcę w art. 2 ust. 2 ustawy warunku dotyczącego okresów przetrzymywania zakupionych zwierząt (roślin) oznacza, że okresy te muszą być spełnione, by dochód można było zakwalifikować do działalności rolniczej, do której nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z kolei zgodnie z art. 2 ust. 3 przywołanej ustawy działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Ponadto w art. 2 ust. 3a w/w ustawy zaznaczono, iż nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym "załącznikiem nr 2". Z załącznika nr 2 ustawy, który stanowi tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego, wynika, że produkcja drobiu rzeźnego w ilości powyżej 100 sztuk stanowi dział specjalny produkcji rolnej.

Powyższe oznacza, że hodowla drobiu rzeźnego zwolniona jest od podatku dochodowego jedynie wtedy, gdy łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. hodowla prowadzona jest w rozmiarach nieprzekraczających 100 sztuk,
  2. okres przetrzymywania drobiu rzeźnego wynosi co najmniej sześć tygodni.

A zatem w przypadku, gdy omawiana hodowla przewyższa 100 sztuk, osiągany z tego tytułu przychód nie może być uznany za osiągnięty z działalności rolniczej, ale - z działów specjalnych produkcji rolnej. Dopiero w sytuacji, gdy rozmiar hodowli nie przekracza 100 sztuk, bierze się pod wzgląd minimalne okresy przetrzymywania zwierząt i roślin, aby ustalić źródło przychodów. W odniesieniu do drobiu rzeźnego (innego niż wymieniony w art. 2 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) minimalny okres przetrzymywania wynosi sześć tygodni. Jeśli drób rzeźny przetrzymywany jest krócej niż sześć tygodni, nie ma mowy o przychodzie z działalności rolniczej, który nie podlegałby opodatkowaniu. A zatem w sytuacji przedstawionej we wniosku, kiedy ubój drobiu rzeźnego następuje przed upływem sześciu tygodni przetrzymywania, przychód uzyskany z tego tytułu bezwzględnie traktowany jest jako pochodzący z działów specjalnych produkcji rolnej, podlega więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że brak podstaw do korygowania deklaracji do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej (PIT-6), gdyż opisany przychód pochodzi z działów specjalnych produkcji rolnej.

Urząd Skarbowy w Kartuzach