Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 poz 60 z 2005r. z późn. zm.... - Interpretacja - PO I-415/4/2006

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.03.2006, sygn. PO I-415/4/2006, Urząd Skarbowy w Zamościu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 poz 60 z 2005r. z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.02.2006r. (data wpływu 21.02.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zasad dokonywania odpisów amortyzacyjnych, ustalania i księgowania kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w związku z używaniem budynku i placu użyczonych na potrzeby spółki przez jej wspólnika.

postanawiam:

- uznać stanowisko przedstawione we wniosku za niezgodne z przepisami prawa podatkowego.

Powołanym w sentencji wnioskiem z dnia 20.02.2006r. Podatnik wystąpił do tutejszego organu podatkowego w trybie przepisów art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Przedmiotem wniosku jest zakres i sposób zastosowania prawa podatkowego do dokonywania przez spółkę cywilną, w której Podatnik jest wspólnikiem odpisów amortyzacyjnych i księgowania kosztów amortyzacji budynku i placu użyczonego przez wspólnika na potrzeby działalności spółki.

Z akt sprawy wynika, że:

1. Według przedstawionego we wniosku stanu faktycznego na podstawie umowy użyczenia zawartej dnia 31.01.2006r. Podatnik oddał do bezpłatnego używania w spółce cywilnej, w której jest Pan także jednym z dwóch wspólników budynek o powierzchni 240 m.kw. oraz plac składowy o powierzchni 1 100 m.kw. W spółce jest prowadzona podatkowa księga przychodów i rozchodów. W powyższej sytuacji wątpliwości budzi to, czy wspólnicy spółki mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych od użyczonych jej przez Podatnika budynku i placu, oraz zaliczać te odpisy do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej spółki.
W ocenie Podatnika do książki podatkowej należy wpisywać odpisy amortyzacyjne jako koszt uzyskania przychodów.

2. Zgodnie z przepisami art. 710 ustawy z dnia 26.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz 93 z późn. zm.), przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.
Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1, art. 22 ust. 8, art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. nr 14 poz. 176 z 2000r. z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23. Amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle i budynki o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

3. Odnosząc powyższe uregulowania do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wskazać należy, że w wyniku oddania przez Podatnika do bezpłatnego używania na potrzeby spółki cywilnej, w której jest on jednym z 2 wspólników, będącej własnością Podatnika nieruchomości, zabudowanej budynkiem i placem utwardzonym, wspólnicy tej spółki nie nabyli ani własności, ani też współwłasności przedmiotowej nieruchomości. Budynek i budowla znajdująca się na tej nieruchomości nie podlegają zatem amortyzacji, a odpisy z tytułu ich zużycia (odpisy amortyzacyjne) nie stanowią kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej przez wspólników spółki cywilnej pozarolniczej działalności gospodarczej.

4. Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, że stanowisko zajęte przez Podatnika w powołanym na wstępie wniosku, co do stosowania w przedmiotowej sprawie przepisów prawa podatkowego, nie jest zgodne z przepisami prawa podatkowego, w takim zakresie w jakim Podatnik uważa, że w prowadzonej w spółce podatkowej księdze przychodów i rozchodów należy ewidencjonować jako koszty uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od oddanych przez wspólnika do bezpłatnego używania na potrzeby tej spółki obiektów, to jest budynku gospodarczego i placu utwardzonego.

Mając powyższe na uwadze postanawiam jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza uwzględnia stan prawny istniejący w dacie zaistnienia zdarzenia oraz stan faktyczny przedstawiony w powołanym na wstępie wniosku.

Stosownie do przepisu art. 14b § 1 i 2 powołanej w sentencji ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, jest jednak wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 tego artykułu.

Urząd Skarbowy w Zamościu