Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 216 par. 1 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach po rozpatrzeniu złożonego dnia 26.10.2005 r. wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczących odliczeń z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej w przypadku dokonania darowizny sfinansowanego w ten sposób budynku mieszkalnego, uznaje przedstawione w sprawie stanowisko za prawidłowe.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 216 par. 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa w toku postępowania organ podatkowy wydaje postanowienia.
W myśl art. 14a par.1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Dnia 26.10.2005 roku do tut. urzędu wpłynęło pismo, w którym zwrócono się z wnioskiem o zajęcie stanowiska w kwestii utraty prawa, w poprzednich latach podatkowych, do odliczeń z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej w przypadku dokonania darowizny sfinansowanego w ten sposób domu jednorodzinnego.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż podatnik gromadził oszczędności w kasie mieszkaniowej i korzystał z odliczeń podatkowych z tego tytułu. Za wycofane z kasy pieniądze nabył prawo do domu jednorodzinnego, który w obecnej sytuacji zamierza podarować synowi lub synowej.
Powyższą sytuację reguluje przepis art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001r. Nr 134 poz. 1509), zgodnie z którym przepisy art. 27a ust.13 ustawy o podatku od osób fizycznych obowiązujące przed 1 stycznia 2002 roku mają zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 roku.
Zgodnie z w/w art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U.2000 nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, tj. m.in. na systematyczne gromadzenie oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach, a następnie
- wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
- przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych
do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów. A zatem utrata prawa do ulgi, jeśli chodzi o systematyczne oszczędzanie w kasie, występuje w w/w przypadkach.
Z pytania wynika, iż podatnik kwotę wycofaną z kasy po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania, wydatkował zgodnie z celami systematycznego oszczędzania. Ustawa z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. 2000 nr 98 poz. 1070 ze zm.) w art. 8 ust. 2 zawiera katalog celów mieszkaniowych tj. 1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, 2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego, 3. remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1-2 z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania, 4. spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3, 5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.
Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach informuje, iż, jeżeli podatnik spełnił swój cel mieszkaniowy na warunkach określonych w powyższym przepisie, finansując go ze środków zgromadzonych na rachunku oszczędnościowo-kredytowym a następnie podaruje przedmiotową nieruchomość synowi lub synowej, to nie spowoduje to konieczności zwrotu uzyskanych odliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.
Powyższą interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu 08.11.2005 r. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od dnia doręczenia.