POSTANOWIENIE - Interpretacja - PBI-2/415/158/2005

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.11.2005, sygn. PBI-2/415/158/2005, Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na zasadzie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 28.09.2005 r.) data wpływu do tut. organu podatkowego 04.10.2005 r. (w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zwolnienia przychodu ze sprzedaży nieruchomości na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwiedza, iż przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż dokonał Pan wraz z żoną sprzedaży nieruchomości, przed upływem pięciu lat od daty nabycia.Stosownie do treści art. 28 ust. 2a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr. 14 z 2000 r. poz. 176 ze zmianami) zostało złożone oświadczenie o zamiarze przeznaczenia kwoty przychodu z tej sprzedaży na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a wyżej cytowanej ustawy.
Z uwagi, iż Pan i żona pracują poza miejscem zamieszkania w większości w W. nosicie się z zamiarem kupna mieszkania w W.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych podbudowę budynku mieszkalnego w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawie wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeżeli nie spełni Pan warunków zwolnienia o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a wyżej cytowanej ustawy winien Pan zapłacić podatek od przychodu niewykorzystanego.
Podatek ten ustalony jest w formie ryczałtu w wysokości 10% i płatny jest najpóźniej następnego dnia po upływie dwóch lat od dnia sprzedaży wraz z odsetkami.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej obowiązujących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiążę natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7-dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza