Temat interpretacji
Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 9 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10.10.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczące zwolnienia dochodów osób fizycznych z tytułu umów o pracę i umów cywilnoprawnych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
1.Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę.
W dniu 12.10.2005r. do tut. Organu podatkowego wpłynął wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Stowarzyszenia, w której nie toczy się postępowanie lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że:
Stowarzyszenie ... razem z A... oraz Stowarzyszeniem ... realizuje projekt " Diagnozowanie potencjału zawodowego młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym " w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich 2004 - 2006 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Zakres wykonywanych zadań przez poszczególnych partnerów w tym projekcie i określenie relacji w konsorcjum określa umowa partnerska zawarta w dniu 16.12.2004r. Na podstawie upoważnienia zawartego w umowie partnerskiej A...- w imieniu konsorcjum - podpisał umowę o dofinansowanie projektu z Ministerstwem Gospodarki i Pracy.
Stowarzyszenie ... w ramach realizacji tego projektu będzie zatrudniać osoby w ramach umowy o pracę i umów cywilnoprawnych , które będą realizować kwestie związane z organizacją, nadzorem i przeprowadzeniem szkoleń i warsztatów przeznaczonych dla beneficjentów ostatecznych tego projektu.Pytanie Stowarzyszenia jest następujące:
- czy dochody osób fizycznych z tytułu umów o pracę i umów cywilnoprawnych zawartych w ramach realizacji tego projektu korzystają ze zwolnienia w podatku dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zdaniem Stowarzyszenia, dochody osób zatrudnionych w ramach realizacji projektu "Diagnozowanie potencjału zawodowego młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym " są zwolnione z opodatkowania, ponieważ spełnione są warunki zwolnienia wyszczególnione w cytowanym wyżej przepisie.
2. Ocena prawna stanowiska.
Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.Wśród dochodów zwolnionych z opodatkowania, w art. 21 ust. 1 pkt 46 cytowanej wyżej ustawy wskazano, że wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:
- pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
- podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego za środków bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca -bez względu na rodzaj zawartej umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.
W świetle cytowanego przepisu ze zwolnienia korzystają zatem dochody uzyskane przez osoby, które zawarły umowę z bezpośrednim beneficjentem pomocy tj. podmiotem, który pierwszy otrzymał środki bezzwrotnej pomocy również w przypadku, gdy otrzymał je za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania tych środków, a przedmiot tej umowy służy bezpośredniej realizacji celu programu pomocowego. W tym przypadku może to być zarówno umowa o pracę jak i umowa cywilnoprawna ( umowa zlecenie, o dzieło ) pod warunkiem, że osoby te realizują cel programu pomocowego. Zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem. Ograniczenie to oznacza, że nie korzystają ze zwolnienia dochody podwykonawców tzn. osób działających przy realizacji tych prac we własnym imieniu i na własny rachunek.
Jak wynika ze stanu faktycznego, ASM ....(pełnomocnik Partnerstwa) zawarło z Instytucją Wdrażającą - Ministerstwem Gospodarki i Pracy, tj. podmiotem upoważnionym do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy, umowę o dofinansowanie Projektu: "Diagnozowanie potencjału zawodowego młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym" w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach tej umowy Instytucja Wdrażająca przyznała beneficjentowi, którym na podstawie zawartej umowy partnerskiej są: ASM...., Stowarzyszenie......, Stowarzyszenie ..., środki finansowe na realizację w/w Projektu.
Zatem dochody (wynagrodzenia) uzyskane przez osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę i umów cywilnoprawnych zawartych z płatnikiem - Stowarzyszenie... (beneficjentem pomocy), realizujące bezpośrednio cel programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy - korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach informuje, iż:
- interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia,
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organ kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.