- Interpretacja - USIA/415/12/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.08.2005, sygn. USIA/415/12/2005, Urząd Skarbowy w Pabianicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 19.07.2005 r. wpłynął do tut. Urzędu Pana wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Zawarte we wniosku zapytanie dotyczy sposobu ustalenia wartości początkowej wprowadzonego w formie aportu do spółki cywilnej samochodu osobowego oraz ewentualnego obowiązku zapłaty przez Pana podatku dochodowego z tytułu czynności wniesienia aportu do spółki.

Spółka cywilna jest spółką osobową nie posiadającą osobowości prawnej. Wniesienie aportu do spólki osobowej powoduje, że przedmiot wkładu wchodzi w skład masy majątkowej spółki i stanowi tzw. współwłasność łączną co powoduje wyłączenie możliwości dysponowania udziałami poszczególnych wspólników. W zamian za wniesiony aport do spółki osobowej wspólnik nie otrzymuje udziałów czy akcji jak w przypadku spółki kapitałowej, toteż czynność ta nie jest źródłem przychodu zrównanym z odpłatynym zbyciem rzeczy i praw majątkowych opisanych w art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, zastrzeżeniem ust. 2:a/ nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,b/ spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,c/ prawa wieczystego użytkowania gruntów,d/ innych rzeczy,- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a/-c/ - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Stosownie zaś do ust. 2 pkt 2 powołanego wyżej art. 10, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Reasumując, wniesienie do spółki cywilnej wkładu niepieniężnego nie jest źródłem przychodów i nie musi Pan rozliczać się z tytułu tej czynności z właściwym urzędem skarbowym.

W zakresie dotyczącym sposobu wyceny wniesionego aportem samochodu do spółki cywilnej, Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż zastosowanie w tej sytuacji znajduje przepis art. 22g ust. 1 pkt 4 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym. Zgodnie z jego brzmieniem za wartość początkową środków trwałych (...) uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Urząd Skarbowy w Pabianicach