P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US34/415/DD1/16/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.10.2005, sygn. US34/415/DD1/16/05, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm. ) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga uznał wyrażone we wniosku stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 07.09.2005 r. (data wpływu do Urzędu 08.09.2005 r.) wystąpiła Pani o dokonanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.), w przedmiocie uprawnień podatnika do wyboru od 01.01.2006 r. opodatkowania podatkiem dochodowym wg 19 % stawki liniowej, w przypadku gdy, stosunek pracy zostanie rozwiązany z dniem 30.11.2005 r, a po ustaniu stosunku pracy podatnik będzie od dnia 01.12.2005 r. prowadzić Kancelarię Radcy Prawnego i świadczyć pomoc prawną podmiotom gospodarczym oraz usługi na rzecz byłego pracodawcy nie pokrywające się jednak z czynnościami, które wykonywał w ramach stosunku pracy.

Zdaniem Pani, podatnik będzie miał prawo od dnia 01.01.2006 r. do opodatkowania dochodów z wyżej wymienionego źródła 19 % podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem, że nie nawiąże ponownie stosunku pracy z byłym pracodawcą i spełni warunek określony w art. 9a ust. 2 cytowanej ustawy, tj. złoży właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania.

Z przedstawionego stanu faktycznego, wynika, że:- w okresie od dnia 30.11.1999 r. do dnia 30.11.2005 r. jest Pani zatrudniona w firmie B. Sp. z o.o. na umowę o pracę, w tym od dnia 01.03.2002 r., jako Kierownik Zespołu Prawnego, a od 01.10.2003 r. pełni Pani funkcję Doradcy Zarządu.

Od dnia 01.03.2002 r., do zadań Pani należy koordynacja obsługi prawnej Spółki świadczonej przez Zespół Prawny B. Sp. z o.o., a w szczególności:
1) nadzór i współpraca z podmiotami zewnętrznymi obsługującymi prawnie B. Sp. z o.o. i spółki celowe,
2) udzielanie wszechstronnej pomocy Zarządowi Spółki w zakresie aspektów prawnych działalności,
3) prowadzenie spraw organizacyjnych i statutowych Spółki oraz obsługa prawna organów Spółki,
4) bieżąca analiza zmieniającego się stanu prawnego i współdziałanie z pozostałymi jednostkami organizacyjnymi Spółki w zakresie tworzenia nowych produktów,
5) dostosowanie uregulowań wewnętrznych B. Sp. z o. o. w zakresie ogólnych warunków leasingu i procedur zawierania umów leasingu do zmieniającej się sytuacji gospodarczej,
6) kierowanie i organizacja pracy Zespołu Prawnego z pionami i oddziałami Spółki w zakresie świadczenia pomocy prawnej przy kształtowaniu portfela leasingowego
7) reprezentowanie B. Sp. z o.o. na rozprawach sądowych i arbitrażowych, w których będzie Pani posiadać pełnomocnictwo B. Sp. z o.o. do jej reprezentowania,
8) uczestnictwa wraz z pracownikami B. Sp. z o.o. w prowadzonych negocjacjach na temat ugodowego zakończenia sporów
9) wykonywanie zleconych przez Zarząd Spółki spraw bieżącej obsługi prawnej poprzez sporządzanie opinii prawnych i umów porozumień, ugód, wewnętrznych aktów prawnych Spółki, o ile nie będzie to kolidowało z wykonywaniem czynności w zakresie określonym w pkt 7,
10) wykonywania innych zleceń Zarządu Spółki w zakresie obsługi prawnej

Od 01.12.2005 r. (po ustaniu stosunku pracy) rozpocznie Pani w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, prowadzenie Kancelarii Radcy Prawnego Urszuli G. W ramach prowadzonej działalności nie jest wykluczone, że będzie Pani od byłego pracodawcy pozyskiwać umowy zlecenia, każdorazowo zawierane na czas oznaczony, ze szczegółowo wyspecyfikowanym przedmiotem zlecenia, polegające na:

- prowadzeniu doradztwa prawnego w zakresie zawierania indywidualnie oznaczonych umów leasingu przez wyodrębnione organizacyjnie jednostki handlowe B. Sp. z o.o.,

- prowadzeniu doradztwa prawnego dla B. Sp. z o.o. w zakresie jego obowiązków finansowo-podatkowych.

W/w usługi świadczone będą, nie na zasadzie wyłączności, a ich zakres nie będzie odpowiadał czynnościom zarządczym świadczonym na rzecz B. sp. z o.o., które wykonywała Pani w ramach umowy o pracę.

Działając na podstawie art. 14 a, wymienionej na wstępie ustawy Ordynacja podatkowa organ podatkowy informuje:

Zgodnie z art. 30 c ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatek od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9 a ust. 2 (...) wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku. Przepis art. 9 a ust. 2 przyznaje prawo wyboru sposobu opodatkowania zarówno podatnikom kontynuującym jak i rozpoczynającym działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego.

W myśl art. 9a ust.3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2005 r , jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust.2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników :

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy , podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej o której mowa w art. 27 ust.1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Z przedstawionej w piśmie sytuacji wynika, że od dnia 30.11.1999 r. do dnia 30.11.2005 r. jest Pani zatrudniona w firmie B. Sp. z o.o. na umowę o pracę, w tym od dnia 01.03.2002 r., jako Kierownik Zespołu Prawnego, a od 01.10.2003 r. pełni Pani funkcję Doradcy Zarządu. Od dnia 01.12.2005 r. będzie Pani wykonywała zawód Radcy Prawnego. Po rozwiązaniu stosunku pracy nie wyklucza Pani współpracy z byłym pracodawcą, która miała by polegać na prowadzeniu doradztwa prawnego w zakresie zawierania indywidualnie oznaczonych umów leasingu przez wyodrębnione organizacyjnie jednostki handlowe B. Sp. z o.o., oraz na prowadzeniu doradztwa prawnego dla B. Sp. z o.o. w zakresie jego obowiązków finansowo-podatkowych.

Analizując przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że w przypadku nawiązania w roku 2006 współpracy z byłym pracodawcą, będzie Pani, w ramach działalności gospodarczej świadczyć byłemu pracodawcy usługi odpowiadające tj. podobne, zbliżone czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy w roku 2005 r., tj. usługi prawnicze. Działalność prawnicza sklasyfikowana pod symbolem 74.11 PKD (dawniej PKWiU), obejmuje, doradztwo prawne i ogólnokonsultacyjne oraz przygotowywanie dokumentacji prawnej.

Czynności wykonywane w ramach stosunku pracy takie jak udzielanie wszechstronnej pomocy Zarządowi Spółki w zakresie aspektów prawnych działalności, odpowiadałyby czynnościom polegającym na prowadzeniu doradztwa prawnego dla B. w ramach prowadzonej we własnym imieniu działalności gospodarczej.

Powyższe, w świetle art. 9 a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyklucza możliwość opodatkowania Pani dochodów z działalności gospodarczej 19 % podatkiem liniowym, a to oznacza konieczność opodatkowania w roku 2006 przedmiotowych dochodów na zasadach ogólnych.

Jeżeli jednak w 2006 r. będzie Pani prowadziła działalność gospodarczą, o której mowa w art. 10 ust.1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie nawiąże stosunku pracy z byłym pracodawcą uzyskując przychody ze świadczenia usług na jego rzecz, odpowiadających czynnościom, wykonywanym w roku poprzedzającym rok podatkowy , nie będzie przeciwwskazań do opodatkowania dochodów z w/w źródła, 19 % podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30c ustawy, pod warunkiem, że spełniony zostanie warunek określony w art. 9a ust. 2 tj. złoży Pani właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko zajęte przez Panią we wniosku jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga informuje, że niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga