Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23 grudnia 2005 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na utylizację odpadów jest
prawidłowe.
Wnioskiem z dnia 23 grudnia 2005 roku podatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego odzieżą używaną. Działalność ta opodatkowana jest w formie zasad ogólnych.
Po zakupie towaru (odzieży) jest on sortowany w wyniku czego następuje oddzielenie odzieży nieuszkodzonej kwalifikującej się do sprzedaży od odzieży uszkodzonej nie nadającej się do sprzedaży.
Zobligowany przepisami innych ustaw uszkodzoną odzież podatnik dostarcza do firmy zajmującej się jej utylizacją, płacąc za wykonaną usługę. Dowodem poniesienia wydatku jest faktura oraz karta przekazania odpadu.
Wg. podatnika koszty związane z utylizacją uszkodzonej odzieży są kosztem uzyskania przychodów.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zmianami) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.
Aby dany wydatek mógł być więc zaliczony do kosztów uzyskania przychodów muszą zostać spełnione następujące warunki:
1. wydatek został poniesiony przez podatnika,
2. wydatek został rzeczywiście (definitywnie) poniesiony przez podatnika
3. poniesiony wydatek pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością,
4. wydatek poniesiony jest w celu uzyskania przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów.
Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego, możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od powiązania poniesionego wydatku z działalnością podatnika. Musi więc istnieć bezpośredni lub chociażby tylko potencjalny związek przyczynowy między wydatkiem a uzyskanym przychodem. Kolejnym warunkiem jest właściwe udokumentowanie tego wydatku. Przesłanki te muszą być spełnione łącznie.
Dowodem poniesienia wydatku w tym przypadku jest faktura oraz karta przekazania odpadu.
Z charakteru prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika bezsprzecznie, że koszty utylizacji odpadów są ściśle związane z jej prowadzeniem. Wydatki te nie są wyjątkiem enumeratywnie wymienionym w art. 23 powołanej wyżej ustawy zawierającym negatywny katalog wydatków nie uznawanych za koszt uzyskania przychodu.
Wobec tego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki te można uznać za koszt uzyskania przychodu.