Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 14 ust. 3 pkt 3a, art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), postanawia:
- uznać, że stanowisko strony przedstawione we wniosku z dnia 4.08.2005r., które zostało doprecyzowane w dniu 22.09.2000 r., dotyczące zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych wynagrodzeń i sfinansowanych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie społeczne pracownicy, którą organ rentowy wykluczył z ubezpieczenia, jest prawidłowe w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym,
- uznać, że stanowisko strony przedstawione w ww. wniosku, dotyczące zaliczenia do przychodów z działalności gospodarczej zwróconych składek na ubezpieczenie społeczne w momencie ich zwrotu, jest nieprawidłowe w przedstawionym przez stronę stanie faktycznym.
W dniu 4.08.2005 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego, który został doprecyzowany w dniu 22.09.2005 r. W przedmiotowym wniosku pan Andrzej F. zamieszkały w K. przy ulicy P. zwrócił się z zapytaniami dotyczącymi:
- zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych wynagrodzeń i sfinansowanych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie społeczne pracownicy, którą organ rentowy wykluczył z ubezpieczenia,
- znania za przychód z działalności gospodarczej zwróconych przez ZUS składek na ubezpieczenie społeczne w momencie ich wpłynięcia na konto bankowe podatnika.
Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w zapytaniu podatnik zatrudniał pracownicę i odprowadzał z tego tytułu składki na ubezpieczenie społeczne oraz wykonywał wszystkie obowiązki jako płatnik zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jednocześnie wynagrodzenie brutto pracownicy oraz składki na ubezpieczenie społeczne finansowane ze środków pracodawcy zaliczał do kosztów uzyskania przychodów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych po przeprowadzonej kontroli wydał decyzję o niepodleganiu pracownicy ubezpieczeniom społecznym. W związku z tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokonana zwrotu składek na ubezpieczenie społeczne (zarówno finansowanych przez pracownika, jak i pracodawcę) i ubezpieczenie zdrowotne na konto bankowe podatnika. Według stanowiska podatnika wyrażonego w przedmiotowym wniosku wypłacane wynagrodzenie brutto stanowiło koszt uzyskania przychodu, a zwrócone składki w pełnej wysokości będą zaliczone do przychodów z działalności gospodarczej w momencie ich zwrotu na konto bankowe podatnika.
Ustalono, że w ww. sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani też postępowanie przed Sądem Administracyjnym.
Biorąc pod uwagę przedstawiony przed podatnika stan faktyczny, tutejszy organ zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, za wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Według złożonego wniosku pracownica rzeczywiście wykonywała pracę i pobierała za nią wynagrodzenie, a pracodawca odprowadzał z tego tytułu składki na ubezpieczenie społeczne. Wobec powyższego podatnik postępował prawidłowo zaliczając ww. wydatki do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia.
Na podstawie postanowień art. 14 ust. 3 pkt 3a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. W myśl tego przepisu stwierdzić należy, że zwrócone składki na ubezpieczenie społeczne pracownika w części sfinansowanej przez pracodawcę, jako zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, są przychodem z działalności gospodarczej. Za datę powstania tego przychodu uważa się dzień faktycznego otrzymania zwrotu składek (w tym przypadku wpłynięcie ich na rachunek bankowy podatnika). Jednakże składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracownika i składka na ubezpieczenie zdrowotne podlegają zwrotowi temu pracownikowi, nie są więc przychodem pracodawcy. Składki na ubezpieczenie społeczne sfinansowane ze środków pracownika są przychodem tegoż pracownika. Zwróconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne, odliczoną wcześniej od podatku, pracownik doliczy do podatku w roku, w którym ją zwrócono - zgodnie z art. 45 ust. 3a pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.