Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 oraz art.14a, 14b, art. 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowie
postanawia
zgodzić się ze stanowiskiem spółki, że zasadnym jest naliczanie 50% kosztów uzyskania przychodu dla twórców od dnia uzyskania przez nichnumeru zgłoszenia patentowego
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 25 maja 2005r. wpłynął do tut. urzędu wniosek dotyczący interpretacji
w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego (uzupełniony w dn. 25.05.05r. załącznikami tj.umową zawartą pomiędzy zespołem twórców, właścicieli wynalazku a " X" Sp. z o.o. oraz wniosek o udzielenie patentu), w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:
Zespół twórców, właścicieli wynalazku - "X, Y, Z" przekazał "X" Sp. z o.o. objęte ochroną patentową wyniki badań i opracowania, w celu wykonania następujących prac: wytworzenie partii testowej preparatu, wytworzenie partii handlowej, uruchomienie sprzedaży na terenie Polski i innych krajow europejskich.
Twórcy zobowiązali się do aktywnego współudziału w pracach marketingowych i badaniach mogących udokumentować celowość zastosowania preparatu, a także przygotowania niezbędnej dokumentacji naukowej i analitycznej.Natomiast "X" Sp. z o.o. na podstawie otrzymanej dokumentacji uzupełnionej o część produkcyjną dbać będzie o zarejestrowanie preparatu w krajach UE.
Strony przewidziały, że umowa o uruchomieniu produkcji z zastosowaniem preparatu zapewni miesięczną prowizję dla twórców z tytułu wykorzystania patentu. Prowizja wyniesie 10% udokumentowanej ilości sprzedanego przez firmę produktu w ciągu 10 lat licząc od daty pierwszej sprzedaży. Na podstawie niniejszej umowy negocjowana będzie osobna umowa prowizyjna z Instytutem Fizjologii i Żywienia Zwierząt PAN za czynności w tej umowie przewidziane. Strony zobowiązały się do zachowania w tajemnicy informacji poufnych uzyskanych w trakcie umowy i klauzula o poufności obowiązuje je pzrez okres do 2015r. Spółka nie może dokonać cesji praw z umowy na rzecz osoby trzeciej.
Ponadto po dniu zawarcia w/w umowy, "X" Sp. z o.o. dokonała w Urzędzie Patentowym RP zgłoszenia wynalazku i złożyła wniosek o udzielenie patentu pt. "X, Y, Z". Od daty niniejszego zgłoszenia, tj. od 16.06.2005r. rozwiązanie techniczne objęte dokonanym zgłoszeniem korzysta z tymczasowej ochrony tak, że spółka może swobodnie korzystać z wynalazku lub go rozpowszechniać oraz w zależności od potrzeby, zawierać umowy licencyjne, upoważniające zainteresowane firmy do odpłatnego wykorzystania tego rozwiązania.
Problem związany ze stosowaniem 50%-ej stawki kosztów uzyskania przychodów w przypadku działalności wykonywanej na warunkach określonych w art. 13 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (umowy zlecenia i o dzieło) sprowadza się do stwierdzenia, czy konkretna działalność ma charakter twórczy, a więc czy jest przedmiotem prawa autorskiego w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. (Dz. U. z 2000r. nr 80, poz. 904 z późn. zm.).
Zgodnie z art. 1 ust. 1 powołanej wyżej ustawy przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości przeznaczenia i sposobu wyrażenia. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory liteackie, naukowe, publicystyczne, plastyczne, muzyczne, fotograficzne, programy komputerowe, architektoniczno - urbanistyczne itp. (katalog otwarty). O zastosowaniu kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% decyduje fakt uzyskania przychodu za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego (musi to wynikać z umowy).
Przesłanką do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodow jest fakt przeniesienia praw do utworu lub korzystania z praw do utworu, czyli podstawa jest zawarcie umowy licencyjnej lub rozporządzającej, zawartej w formie pisemnej, z której musi wynikać, że przenoszący prawa autorskie pozbywa się wladztwa nad tymi prawami na rzecz nabywcy (umowa o przeniesieniu praw autorskich).
Należy zauważyć, że stosowanie stawki 50% kosztów uzyskania przychodów uzależnione jest od dokonania przez twórcę rozporządzenia majątkowymi prawami autorskimi do poszczególnych utworów albo do udzielenia przez twórcę licencji na korzystanie z jego twórczych dzieł przez zamawiającego.
W przedmiotowej sprawie na podstawie pisemnej umowy pomiędzy właścicielami wynalazku a "X" Sp. z o.o., spółce udzielono licencji na korzystanie z wynalazku. Przy wypłacaniu opłaty licencyjnej za korzystanie z wynalazku spółka pełni funkcje płatnika, wypłacając przychody z praw majątkowych wymienionych w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółka korzysta z wynalazku zgłoszonego w Urzędzie Patentowym, na który nie udzielono jeszcze patentu i zgodnie z pismem rzecznika patentowego "rozwiązanie techniczne objęte dokonanym zgłoszeniem korzysta z tymczasowej ochrony tak, że spółka może swobodnie korzystać z wynalazku lub go rozpowszechniać oraz w zależności od potrzeby, zawierać umowy licencyjne, upoważniające zainteresowane firmy do odpłatnego wykorzystania tego rozwiązania".
Na podstawie art. 22 ust. 9 ustawy o podatkudochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania niektórych przychodów określa się:- z tytułu zaplaty za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego przez pierwszego właściciela - w wysokości 50% uzyskanego przychodu,- z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjna w wysokości 50%.A zatem zasadnym jest naliczanie przez spółkę jako płatnika, 50% kosztów uzyskania przychodów dla zawieranych umów o charakterze licencyjnym.Interpretacji dokonano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i przytoczony w treści postanowienia oraz obowiazujący aktualnie stan prawny.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 par. 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).