Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art.216 § 1, art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa / tekst jednolity Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 / Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08.06.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym
p o s t a n a w i a
uznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie sprzedaży lokalu użytkowego po upływie pięciu lat od daty nabycia jako prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Podatnik w dniu 08 czerwca 2005 roku, zwrócił się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
1. Stan faktyczny
Podatnik zamierza sprzedać lokal użytkowy w Spółdzielni "Handlowiec" , nabyty na podstawie przydziału lokalu z dnia 30.03.1999r. na warunkach własnościowego prawa do lokalu użytkowego. Nabyty lokal wynajmuje, jednak nie jest to najem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dochód uzyskany z najmu rozlicza na zasadach ogólnych. Oprócz tego prowadzi działalność gospodarczą - handel detaliczny artykułami przemysłowymi, jest płatnikiem podatku VAT. Osobie, której wynajmuje wystawia faktury VAT i należne podatki odprowadza na konto Urzędu Skarbowego.
2. Zapytanie
Czy sprzedaż powyższego lokalu będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
3. Stanowisko wnioskodawcy
W ocenie Podatnika, gdyby odpłatne zbycie, które nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - miałby zastosowanie art.10ust.1 pkt 8 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ponieważ zbywa lokal po upływie pięciu lat uważa, że takie zbycie korzysta ze zwolnienia. Według Podatnika nie można tu zastosować art.14 ust.2 pkt 1 oraz art.24 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ najem nie był wykonywany w ramach działalności gospodarczej.
4. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego stwierdza, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe.
Zgodnie z art.10 ust.1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłami przychodów są m.in. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust.2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) praw wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit.a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
W art.10 ust.1 wyżej cytowanej ustawy - ustawodawca dokonał zasadniczego podziału źródeł przychodu podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym grupując je według podobnego charakteru. I tak - stosownie do art.10 ust.1 pkt 3,6 i 8 lit.a ustawy - odrębnymi źródłami przychodu są:
1. Pozarolnicza działalność gospodarcza ( art.10 ust.1 pkt 3 ustawy),
2. Najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze(...), z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą( art.10 ust.1 pkt 6 ustawy),
3. Odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie ( art.10 ust.1 pkt 8 lit.a ustawy).
Przepis ten zgodnie z ust.2 pkt 3 tego artykułu nie ma zastosowania do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art.14 ust.2 pkt 1 ustawy - nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat. Wymieniony wyżej art.14 ust.2 pkt 1 ustawy dotyczy przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zgodnie z tym przepisem przychodem z działalności gospodarczej jest również odpłatne zbycie składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą będących:
a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, których wartość początkowa nie przekracza 3.500,00zł., z wyłączeniem tych składników, których wartość początkowa nie przekracza 1.500,00zł.,
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości stanowiącej składnik majątku wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż w tym wypadku przepis art.14 ust.2 pkt 1 ustawy nakazuje obligatoryjnie zaliczyć przychód z odpłatnego zbycia do przychodów z działalności gospodarczej.
W rozpatrywanej sprawie nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego nastąpiło w dniu 30.03.1999roku, a zatem jego zamiar sprzedaży w 2005roku nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w tym przepisie i nie będzie on podlegał opodatkowaniu 10- procentowym podatkiem dochodowym, gdyż jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego lokal użytkowy jest własnością Podatnika przez okres dłuższy niż pięć lat ( pięcioletni okres o którym mowa w art.10 ust1 pkt 8 cytowanej ustawy upłynął 31.12.2004roku), nie był składnikiem majątku wykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej oraz jego zbycie nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej.
Mając na względzie stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz przytoczone powyżej przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż stanowisko wnioskodawcy w sprawie upływu pięcioletniego okresu przy sprzedaży lokalu użytkowego jest prawidłowe.
Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce informuje, że interpretacja przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika ,wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej.