Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), § 3 pkt 3 lit. b i c, § 12 ust. 3, § 14 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 22.02.2005 r. (data wpływu: 25.02.2005 r.), uzupełnionego w dniu 5.07.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej wyjaśnienia czy zakup literatury związanej z podatkami (gazety, książki) może być traktowany jako zakup materiału biurowego i może być udokumentowany paragonem zgodnie z § 14 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r., Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko podatnika za prawidłowe.
W dniu 25.02.2005 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek pana Henryka K., uzupełniony w dniu 5.07.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Stan faktyczny przedstawiony we wniosku (po uzupełnieniu): Podatnik jako osoba fizyczna prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług edukacyjnych (m.in. kursy komputerowe, księgowości), usług informatycznych oraz handlu oprogramowaniem komputerowym. Podatek dochodowy opłaca według zasad ogólnych przy prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Pytanie zawarte we wniosku brzmi: czy materiał biurowy zakupiony w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (np. segregator) jest materiałem w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. i w związku z pkt 10 załącznika nr 2 ww. rozporządzenia podlega wpisowi do kolumny dziesiątej księgi, czy zakup literatury związanej z podatkami (gazety, książki) może być traktowany jako zakup materiału biurowego i może być udokumentowany paragonem zgodnie z § 14 ust. 4.
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, postanowieniem z dnia 12.04.2005 r. (znak: II US. PB-I/415/15/05) udzielił pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedstawionej we wniosku sprawie, uznając stanowisko podatnika za nieprawidłowe.
Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, po dokonaniu analizy przedmiotowej interpretacji, decyzją z dnia 17.06.2005 r. znak: (IS.I/1-4151/4/05) uchylił z urzędu postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie ze względu na brak stanowiska wnioskodawcy w następujących kwestiach:
- zaliczenia literatury fachowej do materiałów biurowych,
- sposobu udokumentowania jej zakupu,
- sposobu ewidencjonowania materiałów biurowych i literatury fachowej w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Mając powyższe na uwadze Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, postanowieniem z dnia 27.06.2005 r. (znak: II US. PB-I/413/27/05) wezwał podatnika do uzupełnienia wniosku w powyższym zakresie. Pismem z dnia 5.07.2005 r. wniosek został uzupełniony o stwierdzone w decyzji uchylającej ww. postanowienie braki. Zdaniem podatnika literatura fachowa, ze względu na brak definicji materiałów biurowych w rozporządzeniu o podatkowej księdze przychodów i rozchodów, nie jest materiałem biurowym w potocznym tego słowa znaczeniu i z tego powodu jej zakup nie może być udokumentowany paragonem na podstawie § 14 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a księgowanie dowodów zakupu powinno być ujęte w księdze w pozostałych wydatkach (kol. 14).
Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska podatnika, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie, wyjaśnia, co następuje:
Zarówno przepisy ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jak i przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) nie regulują wprost sposobu dokumentowania oraz ewidencji w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zakupu prasy i literatury, brak jest również definicji materiałów biurowych. Jednakże przepisy powołanego wyżej rozporządzenia zawierają definicje materiałów (surowców) podstawowych oraz materiałów pomocniczych, do ewidencji których przeznaczona jest kolumna 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkt 10 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów stanowiących).
I tak, zgodnie z § 3 pkt 1 lit. b rozporządzenia materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu; do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone (np. opakowania - puszki, butelki) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi. Stosownie zaś do § 3 pkt 1 lit. c materiałami pomocniczymi są materiały niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości. W świetle przytoczonych powyżej definicji zarówno prasy, jak i literatury fachowej nie można zakwalifikować ani do materiałów podstawowych, ani pomocniczych, nie stanowią one także w prowadzonej przez podatnika działalności towaru handlowego - zatem wydatki na ich zakup będą podlegały ewidencji w kol. 14 księgi jako pozostałe wydatki (pkt 14 załącznika nr 1 do powołanego wyżej rozporządzenia).
Odnośnie możliwości udokumentowania paragonami zakupu prasy i literatury fachowej tutejszy organ podatkowy - w oparciu o przepisy § 14 ust. 4 ww. rozporządzenia, które stanowią, że "zakup w jednostkach handlu detalicznego materiałów, środków czystości i bhp oraz materiałów biurowych może być, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 4, dokumentowany paragonami zaopatrzonymi w datę i stempel (oznaczenie) jednostki wydającej paragon - określającymi ilość, cenę jednostkową oraz wartość, za jaką dokonano zakupu (...)" - stwierdza, że prasa i książki nie stanowią materiałów, zwanych potocznie biurowymi, gdyż pod tym pojęciem rozumie się w szczególności: papier, segregatory, koperty, koszulki do dokumentów, przybory do pisania itp. Z uwagi na powołane powyżej przepisy, zakup prasy i książek winien być udokumentowany dowodami księgowymi, o których mowa w § 12 ust. 3 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko pana przedstawione we wniosku, dotyczące udokumentowania zakupu prasy i literatury fachowej, jest prawidłowe. Ponadto informuje się, iż odnośnie pozostałych zagadnień zawartych we wniosku interpretacja zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Przedstawiona interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jednakże wiąże właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Organ podatkowy dokonujący interpretacji nie jest uprawniony ani zobowiązany do badania, czy przedstawione we wniosku zaszłości są zgodne ze stanem faktycznym.