W związku z faktem, iż sprzedaż działek zostanie dokonana w roku 2011 i później, czyli po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w kt... - Interpretacja - IPPB2/415-297/11-4/AK

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 06.04.2011, sygn. IPPB2/415-297/11-4/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

W związku z faktem, iż sprzedaż działek zostanie dokonana w roku 2011 i później, czyli po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie oraz jeżeli działki te nie były wykorzystywane w pozarolniczej działalności gospodarczej sprzedaż nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w powołanym art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że przychód uzyskany z ich sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Bez znaczenia pozostaje w tej sytuacji fakt, czy w jednym roku Wnioskodawczyni sprzeda dwie działki czy wszystkie działki powstałe z podziału nieruchomości gruntowej nabytej w 1973 r.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 25.01.2011 r. (data wpływu 27.01.2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych ze sprzedażą nieruchomości gruntowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.01.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych ze sprzedażą nieruchomości gruntowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni w 1973 r. stała się właścicielką (na podstawie aktu własności ziemi Nr x/73) nieruchomości gruntowej stanowiącej zabudowana działkę o obszarze 10.016 m². Do 2009 r. cała ziemia była uprawiana. Na początku 2009 r. Wnioskodawczyni wystąpiła do Urzędu Gminy z prośbą o dokonanie podziału. Otrzymała taką zgodę i cała nieruchomość została podzielona na mniejsze działki budowlane. W chwili obecnej Wnioskodawczyni ze względu na zły stan zdrowia chciałaby sprzedać dwie działki a pieniądze przeznaczyć na leczenie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w sytuacji, kiedy Wnioskodawczyni jest właścicielką działki od 37 lat sprzedaż działek podlega podatkowi...

  • Czy Wnioskodawczyni w jednym roku może sprzedać wszystkie nieruchomości...

    W dniu 18.02.2011 r. wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku m. in. poprzez wskazanie, w zakresie przepisów jakiej ustawy ma być wydana interpretacja przepisów prawa podatkowego.

    Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie (data wpływu uzupełnienia 02.03.2011 r.), wskazując, iż jej intencją jest uzyskanie odpowiedzi odnośnie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jak również ustawy o podatku od spadków i darowizn.

    Przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie odpowiedź w zakresie skutków sprzedaży przedmiotowej nieruchomości na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zakresie ustawy o podatku od spadków i darowizn zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie. Nr IPPB2/436-28/11-4/MZ z dnia 29.03.2011 r.

    Zdaniem Wnioskodawcy:

    Wnioskodawczyni uważa, iż nie powinna płacić żadnego podatku, ponieważ nieruchomość, otrzymała od rodziców w 1973 r. Dokonana sprzedaż nie będzie stanowiła handlu.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

    Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

    Natomiast, zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, źródłem przychodu jest:

    1. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    3. prawa wieczystego użytkowania gruntów

    - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonujących zamiany.

    Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, iż odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym. Jeżeli natomiast odpłatne zbycie nieruchomości następuje po upływie tego okresu, przychód z tego tytułu nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

    Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawczyni w 1973 r. stała się właścicielką nieruchomości gruntowej stanowiącej zabudowana działkę o obszarze 10.016 m². Do 2009 r. cała ziemia była uprawiana. Na początku 2009 r. Wnioskodawczyni wystąpiła do Urzędu Gminy z prośbą o dokonanie podziału. Otrzymała taką zgodę i cała nieruchomość została podzielona na mniejsze działki budowlane.

    Podział działki nabytej w 1973 r. na mniejsze działki nie stanowi ich nabycia, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stąd czynność ta nie ma wpływu na określenie początku biegu terminu o którym mowa w tym przepisie. Zatem za datę nabycia działek, powstałych w wyniku podziału, od której liczy się upływ 5-letniego terminu należy uznać 1973 rok. Tym samym pięcioletni termin o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 cytowanej ustawy w Pani przypadku upłynął z końcem 1978 r.

    W związku z faktem, iż sprzedaż działek zostanie dokonana w roku 2011 i później, czyli po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie oraz jeżeli działki te nie były wykorzystywane w pozarolniczej działalności gospodarczej sprzedaż nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w powołanym art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że przychód uzyskany z ich sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Bez znaczenia pozostaje w tej sytuacji fakt, czy w jednym roku Wnioskodawczyni sprzeda dwie działki czy wszystkie działki powstałe z podziału nieruchomości gruntowej nabytej w 1973 r.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

    Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF

    Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie