Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.03.2006r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 11.04.2006r.) uzupełnionego pismem z dnia 24.04.2006r. (data wpływu do Urzędu 11.05.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w kwestii możliwości obniżenia dochodu uzyskanego przez Wnioskodawcę ze sprzedaży akcji o stratę poniesioną przez małżonka z tego samego źródła przychodów - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku za nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11.04.2006r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, w kwestii możliwości obniżenia dochodu uzyskanego przez Wnioskodawcę ze sprzedaży akcji o stratę poniesioną przez małżonka z tego samego źródła przychodów. Pismem z dnia 24.04.2006r. wniosek powyższy uzupełniono o opłatę skarbową. Z opisu stanu faktycznego wynika, iż wspólnie z małżonkiem nabyła Pani w 2003 roku akcje spółki XXX S.A. Pomimo, iż zakup akcji dokonany został za środki finansowe stanowiące wspólny dorobek małżeński, formalnym właścicielem powyższych papierów wartościowych był Pani małżonek. W wyniku przeprowadzonej w dniu 31.12.2004r. transakcji sprzedaży akcji spółki, małżonek poniósł stratę. W 2005 roku osiągnęła Pani wraz z mężem dochód ze sprzedaży na Giełdzie Papierów Wartościowych innych akcji.
W ocenie Wnioskodawcy, obojgu małżonkom przysługuje prawo do obniżenia dochodu uzyskanego w 2005 roku ze sprzedaży akcji o stratę poniesioną w 2004 roku przez współmałżonka z tego samego źródła przychodów. Swoje stanowisko Wnioskodawca opiera na uregulowaniach prawnych zawartych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zgodnie z treścią art. 31 w/w kodeksu - dochody, także straty osiągnięte z majątku wspólnego należą do majątku wspólnego. Zdaniem Pani, fakt zakupu akcji przez męża wyłącznie na jego nazwisko i sprzedaży ze stratą nie może spowodować, że stratą obciążony byłby wyłącznie majątek męża. Powstałaby bowiem sytuacja, w której wspólny majątek małżeński nie jest przynależny małżonkom w równych częściach, co wydaje się być prawnie niemożliwe. Jednocześnie poinformowała Pani, że zarówno decyzja o zakupie akcji, jak i o ich sprzedaży podjęta była przez obojga małżonków, z uwzględnieniem istniejącego ryzyka.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 - 25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów. Stosownie do zapisu art. 9 ust. 3 powołanej ustawy, o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.
Przepis ust. 3 ma zastosowanie do strat z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, papierów wartościowych, w tym z odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka) i odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Rodzaje źródeł przychodów zawarte zostały w art. 10 ust. 1 ww. ustawy. W punkcie 7 tego artykułu jako źródło przychodu wymienione zostały kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c) cytowanego przepisu.
W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a powołanej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych zostały określone w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do zapisu art. 30b ust. 1 powołanej ustawy od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (...) podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Przy czym, zgodnie z treścią art. 30b ust. 2 pkt 1 w/w ustawy, dochodem, o którym mowa w ust. 1 cytowanego przepisu, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt. 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14, osiągnięta w roku podatkowym.
Zgodnie z art. 30b ust. 5 powyższej ustawy, dochodów uzyskanych ze sprzedaży papierów wartościowych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 w/w ustawy (tj. według skali podatkowej) oraz art. 30c (tj. 19% podatkiem liniowym). W myśl ust. 6 cyt. przepisu, po zakończeniu roku podatkowego, podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 w/w ustawy (PIT-38) wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i obliczyć należny podatek dochodowy.
Mając na uwadze opisaną we wniosku sytuację oraz stanowisko Wnioskodawcy, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów informuje, iż w przedmiotowej sprawie nie mają zastosowania przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, lecz uregulowania prawne zawarte w ustawie z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy w/w ustawy jednoznacznie wskazują, że prawo do obniżenia dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym o stratę poniesioną w latach poprzednich z tego samego źródła przychodów ma wyłącznie podatnik. Uregulowania prawne zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują możliwości obniżenia dochodu uzyskanego przez podatnika o stratę poniesioną w latach ubiegłych przez małżonka, nawet w sytuacji gdy źródło osiągniętego dochodu i poniesionej straty jest takie samo, a między małżonkami istnieje wspólność majątkowa.
A zatem stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe.