Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku działając na podstawie art. 14a § 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.06.2005 r. uzupełnionego dnia 09.06.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów eksploatacji samochodu dostawczego związanego z przychodami z wynajmu lokali użytkowych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W piśmie z dnia 01.06.2005 r. zwróciła się Pani o udzielenie interpretacji w zakresie zaliczenia w koszty uzyskania przychodu kosztów eksploatacji samochodu dostawczego związanego z przychodami z wynajmu lokali użytkowych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż uzyskuje Pani przychody z tytułu wynajmu lokali użytkowych. W piśmie z dnia 09.06.2005 r. oświadczyła Pani, że dla tych celów prowadzona jest księga przychodów i rozchodów, a podatek dochodowy z tego źródła przychodów rozliczany jest na zasadach ogólnych. Jednocześnie oświadczyła Pani, że przychody z wynajmu lokali użytkowych nie są prowadzone w ramach działalności gospodarczej. Ma Pani zamiar zakupić samochód dostawczy, który wykorzystywany będzie do dowozu materiałów do remontów, prowadzenia inwestycji, odczytów liczników, obsługi bankowej, pobierania czynszu, wywozu śmieci, nadzoru nad pracami remontowymi w lokalach, do odśnieżania w okresie zimowym, do koszenia traw w okresie letnim oraz utrzymania porządku w obiektach.
Przychody uzyskiwane przez Panią z wynajmu lokali użytkowych traktowane są jako odrębne źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Pani zdaniem koszty eksploatacji samochodu dostawczego związanego z wynajmem lokali użytkowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tego źródła przychodów.
Za koszty uzyskania przychodów z danego źródła, stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uznaje się wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.Z przepisu tego wynika, iż osiągając przychody z najmu może Pani pomniejszyć je o takie koszty dla których znaleźć można związek przyczynowo-skutkowy między ich poniesieniem a powstaniem lub zwiększeniem przychodu. Kosztem uzyskania przychodów z najmu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zatem wydatek, który ma bezpośredni lub pośredni związek z uzyskiwanym przychodem.
Ustawodawca nie wymienił w art. 23 ustawy kosztów związanych z eksploatacją samochodu używanego w celu uzyskania przychodów z najmu wśród tych, których nie uważa za koszty.Należy zatem przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki, których celem jest osiągnięcie i zachowanie źródła przychodów. W przypadku dochodów uzyskiwanych z tytułu wynajmu lokali użytkowych kosztami uzyskania są tewydatki, które zostały poniesione w celu uzyskania przychodu z tego tytułu.
Dla zaliczenia konkretnego wydatku do kosztów uzyskania przychodów niezbędne jest istnienie związku między wydatkiem a osiągniętym przychodem. Oznacza to, iż podatnik ma możliwość odliczenia do celów podatkowych wszelkich kosztów pod warunkiem, że wykaże ich związekbezpośredni lub pośredni z prowadzoną działalnością (w tym przypadku nąjmem), a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.
W świetle powyższego do kosztów uzyskania przychodu z najmu może Pani zaliczyć wydatki (odpowiednio udokumentowane) faktycznie poniesione w związku z eksploatacją pojazdu dla celów związanych z wynajmem lokali i uzyskiwanymi z tego tytułu przychodami.
Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.
Powyższa interpretacja:
dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
nie jest wiążąca dla płatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli
skarbowej.
Na dzień wydania niniejszego postanowienia, w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.
Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.