Temat interpretacji
P o s t a n o w i e n i e
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy a dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity :Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 05.07.2006r., który wpłynął w dniu 18.07.2006r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej rozliczenia rocznego dochodu wspólnika spółki jawnej oraz zatrudnionej w tej spółce na podstawie umowę o pracę żony wspólnika, jest nieprawidłowe.
U z a s a d n i e n i e
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 powołanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Wnioskiem, który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 18.07.2006r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Namysłowie o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie rozliczenia rocznego dochodu wspólnika spółki jawnej i zatrudnionej w niej na podstawie umowy o pracę żony wspólnika. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż jest Pan wspólnikiem spółki jawnej. Spółka ta, po zarejestrowaniu w Sądzie i wpisaniu do KRS, zmieniła ubezpieczenie żon wspólników z osób współpracujących na osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, otrzymujące wynagrodzenia z podziału zysku spółki.Pisze Pan, iż zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynagrodzenia te nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w spółce, a jedynie składki emerytalne, rentowe i chorobowe zaliczane są w całości do kosztów uzyskania przychodów. Pozostała część wynagrodzenia jest księgowana na koncie Rozliczenia właścicieli ze spółką czyli na koncie, na którym księguje się bieżące zaliczki pobierane przez wspólników i ich żony w różnej formie, z banku, z utargu, w postaci towaru oraz te z listy płac brutto pomniejszone o składki ZUS. Pisze Pan również, iż żony wspólników otrzymujące wynagrodzenie opłacają składkę zdrowotną i podatek tak jak wszyscy inni pracownicy i otrzymują informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy o wzorze PIT-11. Nadmienia Pan, iż problem powstaje przy sporządzeniu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) o wzorze PIT-36 dla wspólnika i małżonki , bowiem - jak Pan twierdzi - wynagrodzenie otrzymane przez małżonkę wspólnika podwyższa podatek w rozliczeniu rocznym, chociaż pochodzi z podziału dochodu, który jest już opodatkowany, a dodatkowo jest opodatkowane wynagrodzenie żony. Zrozumiałym byłoby to dla Pana, gdyby spółka miała stratę. Zdaniem Pana należy od przychodu męża odjąć przychód żony i w zeznaniu rocznym o wzorze PIT-36 w poz. 47 wykazać przychód pomniejszony o przychód żony, natomiast przychód żony wykazać w poz. 82 i 84 oraz należną zaliczkę na podatek dochodowy w poz. 86 (łączny przychód wspólnika - męża w poz. 159 będzie wówczas przychodem przypadającym z podziału w spółce), albo na liście płac potrącać składki ZUS i zdrowotne, nie potrącać zaliczki na podatek dochodowy i nie sporządzać informacji o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy o wzorze PIT-11.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie udziela następującej informacji.
W związku z tym, że przepisy prawa nie zabraniają zatrudniać w ramach stosunku pracy małżonków, to nie ma przeszkód, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą, w tym również w ramach spółki, zawierały umowy o pracę czy umowy zlecenia ze współmałżonkami.
Jednakże, jak sam Pan wskazuje w złożonym wniosku z dnia 05.07.2006r., zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej także małżonków i małoletnich dzieci wspólników. W związku z powyższym wynagrodzenia wypłacane Pana małżonce nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów spółki.Jednakże żadne przepisy ww ustawy nie przewidują możliwości pomniejszania przychodów wspólnika spółki jawnej o przychody jego małżonki z tytułu stosunku pracy.
Jeżeli natomiast małżonek wspólnika pobiera wynagrodzenie ze stosunku pracy, zawartego ze spółką, to przy wypłacie wynagrodzenia płatnik (w sytuacji przedstawionej we wniosku - spółka jawna), obowiązany jest, w myśl przepisów art. 31 ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obliczyć i pobrać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy. Z kolei zgodnie z art. 38 ust. 1 ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, o których mowa w art. 31 przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru .Zgodnie z art. 39 ust. 1 ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art.31, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika imienne informacje o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy o wzorze PIT-11.
W świetle powyższych przepisów płatnik obowiązany jest dokonać ww czynności niezależnie od tego, czy wynagrodzenie ze stosunku pracy wypłacane jest małżonkowi wspólnika, czy też osobie obcej, bowiem dla małżonka wspólnika zatrudnionego przez spółkę na podstawie umowy o pracę, otrzymane wynagrodzenie stanowi przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Pomimo tego, iż w świetle art. 23 ust. 1 pkt 10 ww ustawy, wynagrodzeń tych nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, przepisy tej ustawy nie przewidują zwolnienia tych wynagrodzeń z opodatkowania po stronie osoby, której są one wypłacane.
Wobec powyższego w zeznaniu rocznym należy wykazać Pana przychody, koszty uzyskania przychodów i dochód z tytułu udziału w spółce jawnej, oraz przychody, koszty uzyskania przychodów i dochód z tytułu wynagrodzenia ze stosunku pracy żony, obliczone zgodnie z przepisami ww ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując, tut. organ podatkowy nie podziela więc Pana stanowiska, iż osiągnięte przez Pana w spółce jawnej przychody należy pomniejszyć o przychody osiągnięte przez Pana żonę z tytułu zawartej ze spółką umowy o pracę ani też stanowiska, że od wynagrodzenia żony nie należy potrącać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz nie należy sporządzać informacji o dochodach o wzorze PIT-11.
Zdaniem tut. organu nieprawidłowym jest również księgowanie wartości wynagrodzenia wypłacanego żonie na koncie Rozliczenia właścicieli ze spółką, ponieważ jest ona pracownikiem spółki zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, a nie właścicielem.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 § 1 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa przysługuje prawo wniesienia zażalenia.
Zażalenie, zgodnie z art. 223 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa, wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Namysłowie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające żądanie.
Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej ( tekst jednolity - Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) zażalenie podlega opłacie skarbowej. Wysokość stawek tej opłaty określona została w załączniku do ww ustawy i wynosi 5,00 zł od podania oraz 0,50 zł od każdego załącznika.