POSTANOWIENIE - Interpretacja - P-1/415/24/2006

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.07.2006, sygn. P-1/415/24/2006, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 17.05.2006 r wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 17.05.2006r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

W 2001 roku zawarła Pani z Bankiem ..... umowę o kredyt kontraktowy w ramach kasy mieszkaniowej. Okres oszczędzania określony w umowie wynosił 51 miesięcy. Z tego tytułu w zeznaniach podatkowych za lata 2001-2004r. skorzystała Pani z odliczenia od podatku w ramach tzw. dużej ulgi mieszkaniowej. W dniu 23.03.2006r. upłynął przewidziany w umowie okres oszczędzania, a środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowym pozostają w dyspozycji Kasy Mieszkaniowej ponieważ nie złożyła Pani dyspozycji wycofania oszczędności po zakończeniu okresu oszczędzania.

W związku z powyższym złożony przez Panią wniosek o interpretację prawa podatkowego zawiera następujące pytanie:

Czy nie utraci Pani prawa do ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli dyspozycję wycofania oszczędności z rachunku kasy mieszkaniowej złoży Pani w styczniu 2007 roku oraz czy istnieje ograniczenie czasowe co do wycofania oszczędności z kasy mieszkaniowej bez utraty prawa do przedmiotowej ulgi podatkowej ?

W ocenie własnej takiego ograniczenia nie ma, wobec czego nie starci Pani prawa do ulgi podatkowej z tego tytułu jeżeli środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowym wydatkuje do końca roku, w którym złoży dyspozycję ich wycofania.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 27a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 1997 r. do dnia 31 grudnia 2001 r., podatek dochodowy od osób fizycznych podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (art. 3 ust. 1 ustawy) obliczony zgodnie z art. 27 ustawy zmniejsza się na zasadach określonych w art. 27a ust. 2-17 jeżeli w roku podatkowym podatnik:
1. poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na:
a) zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego;
b) budowę budynku mieszkalnego;
c) wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej; w razie przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu za wydatki poniesione na wkład budowlany uznaje się wydatki stanowiące nadwyżkę ponad kwotę wkładu mieszkaniowego zaliczonego przez spółdzielnię na wkład budowlany;
d) zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej;
e) nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne;
f) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu;
g) remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.
2. systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Z dniem 1 stycznia 2002 roku odliczenia powyższe, z wyjątkiem ulgi remontowej, zostały zlikwidowane ustawą z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.).

Na podstawie art. 4 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy, zachowano jednak prawo do odliczania od podatku na zasadach określonych w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r, dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Stosownie do przepisów art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r. jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych w związku z systematycznym gromadzeniem oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Odnosząc powyższe uregulowania prawne do stanu faktycznego przedstawionego przez Panią we wniosku, zauważyć należy, że prawo do przedmiotowej ulgi zostanie zachowane, jeżeli oszczędności wycofane po upływie okresu systematycznego oszczędzania określonego w umowie o kredyt kontraktowy, zostaną przez Panią wydatkowane zgodnie z celami systematycznego oszczędzania do końca roku podatkowego, w którym nastąpiło ich wycofanie (wypłata przez bank).

Odrębną kwestią zawartą w Pani wniosku pozostaje termin złożenia dyspozycji wycofania oszczędności po zakończeniu okresu oszczędzania.

Ustawa z dnia 26 października 1995r o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (tekst jednolity Dz. U. z 2000r Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.) określająca m. in. zasady gromadzenia oszczędności i udzielania kredytów kontraktowych na cele mieszkaniowe nie reguluje szczegółowo kwestii momentu złożenia przez posiadacza rachunku dyspozycji wycofania środków po zakończeniu okresu oszczędzania, zobowiązuje jedynie bank prowadzący kasę mieszkaniową do zawiadomienia posiadacza rachunku, w ciągu miesiąca, o nabyciu uprawnień do otrzymania kredytu oraz do udzielenia kredytu w ciągu trzech miesięcy od złożenia przez posiadacza rachunku oszczędnościowo-kredytowego stosownego wniosku (art. 12 tejże ustawy).

Kwestii tej nie regulują również przepisy wydanego na podstawie powyższej ustawy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1996r. w sprawie ogólnych warunków umów o kredyt kontraktowy (Dz. U. Nr 68, poz. 330). Określają one jedynie postanowienia jakie umowa o kredyt kontraktowy powinna zawierać oraz co należy do istotnych warunków umowy kredytowej.

Wobec braku uregulowania tej kwestii w przepisach ustawy istotne znaczenie w tym momencie będą miały zapisy szczegółowe zawartej przez Panią z bankiem w dniu 24.12.2001r. umowy o kredyt kontraktowy nr ....... W świetle uregulowań zawartych w § 10 tejże umowy posiadacz rachunku w ciągu 3 miesięcy od dnia otrzymania zawiadomienia o uzyskaniu uprawnień do otrzymania kredytu na cele mieszkaniowe złoży w Banku ..... wniosek o udzielenie kredytu na cele mieszkaniowe, albo wystąpi o przedłużenie okresu oszczędzania. Niedopełnienie tego warunku skutkować będzie wygaśnięciem uprawnienia do otrzymania kredytu na cele mieszkaniowe oraz rozwiązaniem przedmiotowej umowy o kredyt kontraktowy. Zaś § 19 przedmiotowej umowy stanowi, że wypłata oszczędności następuje na żądanie posiadacza rachunku w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia zgłoszenia żądania (nie później jednak niż w dniu wypłaty kredytu na cele mieszkaniowe) w sytuacji zakończenia okresu oszczędzania, a także w przypadku rozwiązania umowy.

W świetle tych zapisów istnieją ograniczenia czasowe co do zadysponowania zgromadzonymi oszczędnościami jedynie w sytuacji gdyby ubiegała się Pani o udzielenie kredytu mieszkaniowego. W przeciwnym wypadku brak z Pani strony dyspozycji wycofania środków skutkuje jedynie tym, że oszczędności te nie są oprocentowane.

Z powyższych względów należał uznać stanowisko Pani zawarte we wniosku za prawidłowe.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie