W dniu 12-09-2006r. płatnik złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dot. przychodów... - Interpretacja - SD/415-62/06

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.10.2006, sygn. SD/415-62/06, Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 12-09-2006r. płatnik złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dot. przychodów pracownika z tytułu zwrotu kosztów używania pojazdu prywatnego dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, na podstawie faktycznie przejechanych kilometrów przy uwzględnieniu stawki za jeden kilometr przebiegu określonej w przepisach.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że płatnik podpisał z pracownikiem umowę na używanie osobowego samochodu prywatnego do celów służbowych. Samochód wykorzystywany jest przez pracownika do celów podróży służbowej i w jazdach lokalnych.
Pracownik prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu w sposób określony w art. 23 ust 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zarówno dla jazd lokalnych jak i zamiejscowych.

Zdaniem płatnika zwrot kosztów używania samochodu w jazdach lokalnych na podstawie faktycznie przejechanych kilometrów przy uwzględnieniu stawki za jeden kilometr w wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r., w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, gdy pracownik prowadzi ewidencję przebiegu zgodnie z art. 23 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - jest wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust 1 pkt 23b tej ustawy.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, przedstawionego przez wnioskodawcę, tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika; przepis art. 23 ust.7 stosuje się odpowiednio.

Z przytoczonego przepisu wynika, że zwolnienie z opodatkowania ma zastosowanie tylko w stosunku do tych wypłacanych pracownikowi kwot z tytułu używania pojazdu stanowiącego własność pracownika, których wypłatę przewidziano wprost w przepisach innych ustaw.
Zatem jeśli wypłata świadczeń wynika wyłącznie z obustronnej umowy, zawartej przez strony stosunku pracy, a nie z przewidzianego wprost obowiązku ustawowego to otrzymane przez pracownika świadczenia (z tytułu używania pojazdu stanowiacego własność pracownika) nie mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie ww. art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce