Postanowienie - Interpretacja - DF/415-839/06/FD

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.08.2006, sygn. DF/415-839/06/FD, Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j. t. w Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.05.2006r. (data wpływu 24.05.06r.) Pana , zam. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie:

czy w przypadku, gdy po wniesieniu całego swego przedsiębiorstwa tytułem aportu do spółki akcyjnej, spółka jawna (która ten aport wniosła) zostanie rozwiązana i wykreślona z rejestru przedsiębiorców, wspólnicy spółki jawnej zobowiązani są do sporządzenia remanentu likwidacyjnego i ustalenia dochodu w sposób przewidziany w art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz do zapłacenia zryczałtowanego podatku od tego dochodu zgodnie z art. 44 ust. 4 tej ustawy,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wytwórnia i wspólnicy spółka jawna, której jednym ze wspólników jest podatnik, wnosi w formie wkładu niepieniężnego do spółki akcyjnej całe swoje przedsiębiorstwo jako aport, w zamian za który obejmuje akcje spółki akcyjnej. Spółka jawna po wniesieniu aportem swego przedsiębiorstwa nie będzie nabywać ani też wytwarzać żadnych towarów handlowych, materiałów podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością lecz zostanie rozwiązana i wykreślona z rejestru przedsiębiorców.

Pytanie podatnika dotyczy kwestii, czy w przypadku, gdy po wniesieniu całego swego przedsiębiorstwa tytułem aportu do spółki akcyjnej, spółka jawna (która ten aport wniosła) zostanie rozwiązana i wykreślona z rejestru przedsiębiorców, wspólnicy spółki jawnej zobowiązani są do sporządzenia remanentu likwidacyjnego i ustalenia dochodu w sposób przewidziany w art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz do zapłacenia zryczałtowanego podatku od tego dochodu zgodnie z art. 44 ust. 4 tej ustawy.

Zdaniem wnioskodawcy w przypadku rozwiązania i wykreślenia z rejestru przedsiębiorców spółki jawnej, po uprzednim wniesieniu przez nią całego jej przedsiębiorstwa jako aportu do spółki akcyjnej i objęciu akcji w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa, nie powstaje obowiązek wspólników rozwiązanej spółki jawnej do sporządzenia remanentu likwidacyjnego, a jeżeli obowiązek taki istnieje, to zdaniem podatnika zryczałtowany podatek od dochodu z likwidacji wyniesie 0.

Art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) stanowi, iż w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu.

Na podstawie art. 44 ust. 4 ww. ustawy podatek od dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 3, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% tego dochodu. Podatek jest płatny w terminie płatności zaliczki za ostatni miesiąc prowadzenia działalności. W tym przypadku podatnik jest obowiązany dołączyć do deklaracji, o której mowa w ust. 6, spis pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością w tym także dzieł sztuki, eksponatów muzealnych i aparatury audiowizualnej, jeżeli wydatki na ich nabycie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nie będących środkami trwałymi, wycenionych według cen zakupu.

Z literalnego brzmienia przepisów art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż ustawodawca ustanawia w nich obowiązek sporządzenia remanentu i ustalenia dochodu w przypadku likwidacji działalności gospodarczej, przy czym pojęcie likwidacji działalności gospodarczej należy rozumieć jako wygaszenie źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, prowadzonego w określonej formie organizacyjno-prawnej. Jednocześnie ustawodawca wskazuje ogólnie, że dla celów podatkowych za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu złożonym przez podatnika. Zgodnie z przepisami art. 493 ustawy z dnia 15 września 2000 roku - kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) w przypadku łączenia się spółek przez przejęcie (jak to ma miejsce w niniejszej sprawie) spółka przejmowana zostaje rozwiązana w dniu wykreślenia z rejestru.

Jednocześnie z treści cyt. art. 24 ust. 3 wynika, że podatnik zawsze jest zobowiązany do sporządzenia remanentu na dzień likwidacji pozarolniczej działalności gospodarczej, jednak nie zawsze ma obowiązek ustalenia i opodatkowania dochodu z tego tytułu, bowiem zgodnie z brzmieniem ostatniego zdania art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

  1. w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
  2. nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
  3. osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
  4. nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

W związku z powyższym stanowisko podatnika przedstawione w złożonym wniosku jest nieprawidłowe. Podatnik ma bowiem obowiązek sporządzenia remanentu na dzień likwidacji, również w wypadku gdy w wyniku połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostaną wniesione w formie aportu do istniejącego przedsiębiorcy. W takiej sytuacji bowiem przepisy podatkowe zwalniają podatnika tylko z obowiązku ustalenia dochodu na dzień likwidacji.

Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku