POSTANOWIENIE - Interpretacja - DF/415-20/06/JM

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.09.2006, sygn. DF/415-20/06/JM, Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku Pana (...) z dnia 01.03.2006 r. (data wpływu do tutejszego urzędu: 06.03.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych właściwej dla przychodów uzyskanych z wykonywania prac telekomunikacyjnych, elektrycznych i budowlanych

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku, uzupełnionym pismem z 27.03.2006 r., jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik rozpoczął działalność gospodarczą od 01.03.2006 r. oraz złożył oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z tego tytułu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W związku z powyższym pojawiła się wątpliwość odnośnie stawki ryczałtu właściwej dla przychodów uzyskanych z wykonywania prac telekomunikacyjnych, elektrycznych i budowlanych. Podatnik uważa, że przychody uzyskane z wykonywania ww. prac należy opodatkować stawką 5,5%.

Zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.) działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264, z 1999 r. Nr 92, poz. 1045 i z 2001 r. Nr 12, poz. 94) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z 1996 r. Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 769, z 1998 r. Nr 99, poz. 632 i Nr 106, poz. 668 oraz z 2001 r. Nr 100, poz. 1080), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej zostało wyjaśnione w słowniczku zamieszczonym w art. 4 ust. 1 pkt 12 w/w ustawy. W myśl tego przepisu pozarolnicza działalność gospodarcza to pozarolnicza działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. Zgodnie z zapisem art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych pod pojęciem tym należy rozumieć działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Oznacza to, że działalność usługową tego rodzaju, że można ją zaliczyć do odpowiedniego grupowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, należy traktować jak pozarolniczą działalność gospodarczą o ile tylko przychody uzyskane z jej wykonywania nie są zaliczane do innych źródeł.

Działalność, której przedmiotem jest: wykonywanie pozostałych instalacji elektrycznych, wykonywanie instalacji elektrycznych sygnalizacyjnych, wykonywanie robót ogólnobudowlanych w zakresie rozdzielczych obiektów liniowych: rurociągów, linii energetycznych i telekomunikacyjnych, wykonywanie robót ogólnobudowlanych w zakresie przesyłowych obiektów liniowych: rurociągów, linii energetycznych, elektrotrakcyjnych i telekomunikacyjnych, wykonywanie instalacji elektrycznych budynków i budowli, wykonywanie instalacji centralnego ogrzewania, wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, tynkowanie, zakładanie stolarki budowlanej, posadzkarstwo, tapetowanie i oblicowanie ścian, wykonywanie robót budowlanych izolacyjnych, malowanie, stawianie rusztowań, wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych, klasyfikowana jest zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług w sekcji F dział 45 Roboty budowlane. Dział ten obejmuje prace polegające na wznoszeniu nowych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, począwszy od przygotowania terenu przez zróżnicowany zakres robót ziemnych, fundamentowych (stan zerowy), wykonywanie elementów nośnych, przegród budowlanych, układanie i pokrywanie dachów (stan surowy) do robót montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych, w dziale tym mieszczą się prace związane z przebudową, rozbudową, nadbudową, modernizacją, rozbiórką, odbudową, remontem i konserwacją już istniejących budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, prace związane z inżynierią lądową i wodną, montaż i wznoszenie budynków i budowli z prefabrykatów, montaż i wznoszenie konstrukcji stalowych.

Zgodnie z art.12 ust.1 pkt4 lit.a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

W związku z powyższym usługi w zakresie wykonywania robót budowlanych określonych w klasyfikacji sekcji F dział 45 opodatkowane są według stawki 5,5%.

Natomiast działalność, której przedmiotem są usługi w zakresie instalowania, naprawy i konserwacji nadajników telewizyjnych i radiowych klasyfikowana jest zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług w sekcji D dział 32 Sprzęt i wyposażenie radiowe, telewizyjne i telekomunikacyjne. Dział ten obejmuje m.in. usługi instalowania, napraw i konserwacji profesjonalnego sprzętu radiowo-telewizyjnego oraz sprzętu umożliwiającego zapisywanie lub odtwarzanie obrazu i dźwięku.

Stosownie do art.12 ust.1 pkt3 lit.b ww. ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika 2 do ustawy.

W związku z powyższym usługi w zakresie wykonywania usług w zakresie instalowania, naprawy i konserwacji nadajników telewizyjnych i radiowych zaliczonych do sekcji D dział 32 klasyfikacji opodatkowane są według stawki 8,5%.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach nie podziela Pana zdania w sprawie stosowania stawki ryczałtu 5,5% do przychodu uzyskanego z wykonywania w zakresie instalowania, naprawy i konserwacji nadajników telewizyjnych i radiowych.

Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim