P O S T A N O W I E N I ENa podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn... - Interpretacja - US.PZ 0090/1/06/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.08.2006, sygn. US.PZ 0090/1/06/06, Urząd Skarbowy Wrocław-Psie Pole

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław - Psie Pole stwierdza, że stanowisko Podtanika przedstawione we wniosku z dnia 13.07.2006 r., który wpłynął w dniu 18.07.2006 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku podatkowego w Polsce - jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 18.07.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław - Fabryczna wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Po uzupełnieniu przez podatnika w dniu 10.08.2006 r., wniosek został w dniu 17.08.2006 r. przekazany do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław - Psie Pole.
Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Zgodnie z opisanym stanem faktycznym wnioskodawca na stałe mieszka w Niemczech i tam prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Od dnia 01 lipca 2006 r. zarejestrował działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w Polsce. Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy mieszkając i prowadząc firmę w Niemczech i osiągając tam dochody opodatkowane niemiecką skalą podatkową, przy składaniu rocznego rozliczenia dochodów z działalności na terenie Polski będzie musiał dopłacać podatek (różnicę), np. do wysokości stawek podatków obowiązujących w Niemczech?
W świetle przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław - Psie Pole wyjaśnia, iż zgodnie z treścią art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) - zwanej dalej updof, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
W sytuacji gdy podatnik jest osobą posiadającą stałe miejsce zamieszkania w Niemczech, w Polsce winien opodatkować wyłącznie dochody osiągnięte z działalności na jej terytorium.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Urząd Skarbowy Wrocław-Psie Pole