Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego KrakówPodgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 29.05.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przed rozpoczęciem działalności jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
We wniosku zostało zawarte m. in. pytanie, czy koszty dotyczące działalności gospodarczej poniesione przed zgłoszeniem jej w Urzędzie Skarbowym stanowią koszt uzyskania przychodów.
W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.
Przepisy ustawy nie zawierają unormowania, które zabraniałoby zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przed datą oficjalnego rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Obowiązek udowodnienia wpływu
poniesionego wydatku na wysokość przychodu spoczywa na podatniku. Koszty poniesione przed rozpoczęciem działalności a mające związek z uzyskiwanym później przychodem stanowią koszty uzyskania przychodów.
Zatem stanowisko Pana zawarte we wniosku, iż koszty dotyczące działalności gospodarczej poniesione przed zgłoszeniem jej w Urzędzie Skarbowym stanowią koszt uzyskania przychodów jest słuszne.
Powyższa interpretacja:
zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę;
stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika/następcy prawnego podatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego KrakówPodgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).