P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD/415-47/06/R1

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.03.2006, sygn. PD/415-47/06/R1, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 23.01.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 25.01.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w kwestii dotyczącej opodatkowania przychodów ze sprzedaży mieszkania stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Z wniosku wynika, iż w wyniku postępowań spadkowych stał się Pan współwłaścicielem nieruchomości (działek zabudowanych budynkiem mieszkalnym). Następnie z powodu niefunkcjonalnego rozkładu pomieszczeń w budynku i braku możliwości korzystania z budynku przez dwie rodziny budynek został rozbudowany. W 2001 r. uzyskano pozwolenie na rozbudowę i nadbudowę istniejącego budynku. W 2002 r. nadbudowa i rozbudowa była tak zaawansowana, że dokonano ustanowienia odrębnej własności lokali w tym budynku. W 2003 r. rozwiązano umowę ustanowienia odrębnej własności lokali i nowym aktem notarialnym dokonano równego podziału nieruchomości pomiędzy współwłaścicieli. W 2005 r. uzyskano warunkowe pozwolenie na użytkowanie budynku. Aby dokończyć budowę zamierza Pan sprzedać mieszkanie dwupokojowe (fizycznie i hipotecznie wyodrębnione).We wniosku zostało zawarte pytanie czy przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania podlega opodatkowaniu 10% podatkiem.
We wniosku przedstawił Pan stanowisko, że 10% zryczałtowany podatek od sprzedaży nieruchomości należy uiścić w związku z nakładami na rozbudowę i nadbudowę budynku od 20% ceny określonej w umowie sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są odpłatne zbycie;
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów
d) innych rzeczyjeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Natomiast zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a; w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.
Sprzedawana nieruchomość po dokonaniu nakładów inwestycyjnych już przez spadkobierców i ustanowieniu odrębnej własności lokalu, została nabyta w drodze spadku i przychody z jej sprzedaży wolne są od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Modernizowana nieruchomość i przekształcona w odrębną własność lokalu jest cały czas nieruchomością, która była przedmiotem dziedziczenia. Przebudowa budynku następowała na odziedziczonym gruncie.
W świetle powyższego niesłuszne jest stanowisko zawarte we wniosku.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego KrakówPodgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze