POSTANOWIENIE - Interpretacja - DG-DB/4111/415/340/48b/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.11.2006, sygn. DG-DB/4111/415/340/48b/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( t. jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani....., zam.... NIP... złożonego dnia 01 września 2006r. ( uzupełniony pismem z dnia 29.09.2006r. - wpływ 03.10.2006r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości opodatkowania dochodów osiąganych z najmu lokali w ramach działalności gospodarczej opodatkowanych podatkiem liniowym i opodatkowania dochodów z najmu lokali na zasadach ogólnych stwierdzam, że: stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z treści złożonego wniosku wynika, że podatniczka jest właścicielką nieruchomości położonej w.. i..., na której położony jest budynek - kamienica czynszowa z przybudówką,( w załączeniu ksero aktu notarialnego) jest traktowany jak budynek mieszkalny Nieruchomość tę podatniczka kupiła w 1996r.. W budynku tym znajdują się mieszkania, a także lokale użytkowe,wynajmowane przez podatniczkę innym podmiotom, prowadzącym działalność gospodarczą. W związku z posiadaniem przedmiotowego budynku podatniczka osiąga przychody z najmu, przy czym przychody te osiąga w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W załączeniu przesyła kopię aktualnego zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. W 2006r. zamierza zamienić tę nieruchomość na inną nieruchomość - na grunt wraz z budynkiem mieszkalnym ( w załączeniu ksero aktu notarialnego), w którym znajdują się lokale zarówno mieszkalne jak i użytkowe. Po nabyciu ( w drodze zamiany) tej drugiej nieruchomości, podatniczka zamierza również osiągać przychody z tytułu wynajmu lokali mieszkalnych i użytkowych ( również w ramach działalności gospodarczej).Ponadto podatniczka rozważa możliwość deklarowania dochodów z najmu lokali użytkowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i opodatkowania ich stawka podatku dochodowego liniowego - 19% i osobnego deklarowania dochodów z najmu lokali mieszkalnych - poza działalnością gospodarczą, opodatkowanych na zasadach ogólnych. zaznaczam, że zarówno lokale mieszkalne jak i użytkowe miałyby sie znajdować w tym samym budynku.

Pytanie podatniczki: "Czy możliwe jest jednoczesne osiąganie dochodów z najmu lokali w ramach działalności gospodarczej opodatkowanych podatkiem liniowym - 19% i osiąganie dochodów z najmu innych lokali - nie w ramach działalności gospodarczej opodatkowanych na zasadach ogólnych?"

Stanowisko podatniczki: możliwe jest deklarowanie jednocześnie dochodów z najmu lokali w ramach działalności gospodarczej i opodatkowanie ich stawką liniową - 19% i deklarowanie dochodów z najmu innych lokali ( mieszkalnych), poza działalnością gospodarczą, które to dochody opodatkowane mogłyby być na zasadach ogólnych. Zdaniem podatnika żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tego nie zabrania. Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni stwierdza, co następuje: wynajem lokali może być uznany zarówno za działalność gospodarczą, jak i za tzw. pobieranie pożytków cywilnych z rzeczy, które w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią odrębne źródła przychodów. Ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) jako odrębne źródła przychodów wymienia bowiem pozarolniczą działalność gospodarczą ( art. 10, ust.1, pkt 3 wym. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), przy czym przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, pddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą należą do przychodów z tej działalności ( art. 14, ust.1, pkt 11 ustawy) oraz najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą ( art. 10, ust.1, pkt 6 ustawy).Stosownie do zapisu art. 9a, ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podatnicy, z zastrzeżeniem ust.3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c- tj. przy zastosowaniu stawki podatku w wysokości 19%.Jak wynika z zacytowanego przepisu - możliwość wyboru tej formy opodatkowania przysługuje jedynie podatnikom osiągającym dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z kolei w art. 5a, ust.6, ust.6 wym. ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych wyjaśnione zostało pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej dla potrzeb tej ustawy, i tak za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczone do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10, ust.1, pkt 1. Wymieniona wyżej definicja nie odwołuje się ani do pojęcia działalności gospodarczej zdefiniowanej w ustawie 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60 ze zm.), ani w ustawie z 19.11.1999r. Prawo działalności gospodarczej ( Dz. U. Nr 101, poz. 1178 ze zm.)

Jak wynika więc z powyższych przepisów wynajmowanie lub wydzierżawianie przez podatnika na własny rachunek nieruchomości zarówno o charakterze niemieszkalnym, jak i mieszkalnym w celach zarobkowych jest traktowane co do zasady jako źródło przychodów wymienione w art. 10, ust.1, pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. jako pobieranie pożytków cywilnych z rzeczy. Jedynie w przypadku, gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, albo najem lub dzierżawa jest przedmiotem tej działalności, to wówczas wynajmowanie lub wydzierżawienie nieruchomości traktowane jest jako pozarolnicza działalność gospodarcza

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni