Temat interpretacji
Postanowienie
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja (tekst jednolity - Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.12.2005r., uzupełnionego pismem z dnia 04.01.2006r. - o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości stosowania 50% zryczałtowanej stawki kosztów uzyskania przychodów, stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Podatnik w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej otrzymuje zlecenia z urzędów miast, gmin, biur projektów i innych zleceniodawców na opracowywanie studiów wykonalności oraz wniosków o dofinansowanie projektów ze środków Unii Europejskiej dotyczących najczęściej takich inwestycji jak:
- budowa i modernizacja dróg i mostów,
- budowa i modernizacja oczyszczalni ścieków, sieci kanalizacji sanitarnej, stacji uzdatniania wody i wodociągów,
- budowa zakładów utylizacji odpadów komunalnych,
- budowa ciepłowni i elektrociepłowni,
- zagospodarowanie odpadów ściekowych.
W ramach w/w opracowań analizowana i oceniana jest opłacalność inwestycji, jej wpływ na otoczenie oraz uwarunkowania społeczno-ekonomiczne, analizowane są różne rozwiązania techniczne i wybierany najkorzystniejszy wariant realizacji inwestycji. Powyższe, zdaniem Wnioskodawcy - wymaga od ich autorów wiedzy z różnych dziedzin, umiejętności wyciągania wniosków i logicznego myślenia.
Część zakresu studiów wykonalności (techniczna, kosztowa, ekologiczna, finansowo - ekologiczna, prawna) jest wykonywana w oparciu o umowy o dzieło przez osoby fizyczne działające na zlecenie Podatników. Umowy o dzieło w oparciu, o które realizowane są zamówienia nie zawierają postanowień dotyczących kwestii rozporządzenia prawami autorskimi. Poszczególne części studiów zakresu wykonalności są zbywane przez Podatnika w ramach realizacji zleceń na opracowywanie studiów wykonalności oraz wniosków o dofinansowanie projektów ze środków Unii Europejskiej.
Zdaniem Wnioskodawcy zakres prac wykonywany na podstawie umowy o dzieło stanowi działalność, z tytułu której wykonawcom tych opracowań przysługują prawa autorskie, a tym samym ich koszty uzyskania przychodów kształtują się na poziomie 50%.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zwanej dalej "ustawą" źródłami przychodów są:
- stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,
- działalność wykonywana osobiście,
- pozarolnicza działalność gospodarcza,
- działy specjalne produkcji rolnej,
- nieruchomości lub ich części,
- najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą,
- kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c),
- odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany, - inne źródła.
Przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy - zlecenia lub umowy o dzieło zaliczane są przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 powyższej ustawy), jeżeli zgodnie z art. 13 pkt 8 tej ustawy spełniają następujące warunki
- usługi wykonywane są osobiście, a
- przychody uzyskiwane są wyłącznie od:
a) osoby prawnej, jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej lub przedsiębiorcy - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb tych podmiotów i tego samego rodzaju usług nie wykonuje na rzecz ludności,
b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością. - wyjątek dotyczy przychodów, o których mowa w pkt 9 art. 13 tj. przychodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umów o podobnych charakterze.
W myśl art. 9 ust. 2 ww. ustawy, dochodem ze źródła przychodów jest (...) nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.
Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - co do zasady - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
W niektórych jednakże przypadkach ustawodawca przewidział możliwość ustalania kosztów uzyskania przychodów w sposób ryczałtowy.
W myśl art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy, z tytułu korzystania z praw autorskich i praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami koszty uzyskania przychodów określa się w wysokości 50% przychodu.
Powołany przepis art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy wskazuje, że ustalenie czy określony przychód został osiągnięty z tytułu autorskich lub pokrewnych należy ocenić w świetle przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 80 poz. 904).
W myśl postanowień art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
Zgodnie z art. 1 ust. 2 przywołanej ustawy, w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory;
- wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe)
- plastyczne,
- fotograficzne,
- lutnicze,
- wzornictwa przemysłowego,
- architektoniczne,
- muzyczne i słowno - muzyczne,
- sceniczne, sceniczno- muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
- audiowizualne (w tym wizualne i audialne).
Nie stanowią zaś przedmiotu prawa autorskiego stosownie do treści art. 4 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r., akty normatywne, urzędowe dokumenty, znaki, symbole itp.
Natomiast podmiotem prawa autorskiego zgodnie z art. 8 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest twórca, tj. osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu, lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.
W rozumieniu prawa autorskiego jako twórczy traktowany jest taki rezultat działalności, który na tyle związany jest z osobą twórcy, by było mało prawdopodobne, aby inna osoba podejmująca identyczne skierowany wysiłek twórczy uzyskała analogiczny lub zasadniczo zbliżony rezultat.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej zamawia w oparciu o umowę o dzieło opracowywanie poszczególnej części studiów wykonalności oraz wniosków o dofinansowanie projektów ze środków Unii Europejskiej.
Z treści zawartych umów o dzieło nie wynika fakt korzystania przez twórcę z praw autorskich, a warunkiem niezbędnym do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust.9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 późn. zm.) poza ustaleniem posiadania przez powołane w piśmie opracowanie charakteru utworu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2000r. Nr 80 poz.904) jest rozporządzenie majątkowymi prawami autorskimi do danego utworu lub udzielenie licencji na korzystanie z niego.
Mając powyższe na uwadze stwierdza się, że stanowisko zajęte we wniosku jest nieprawidłowe i do dochodów osiąganych z przedmiotowych umów o dzieło będą miały zastosowanie 20% koszty uzyskania przychodu.
W tym stanie faktycznym i prawnym postanowiono jak na wstępie.