Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art.14 a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku- Ordynacja podatkowa ( Dz.U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku ze zm) po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni Mieszkaniowe z dnia 18.01.2006 roku ( uzupełnionego w dniu 31.01.2006 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sporządzania informacji PIT-14.
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
W dniu 18.01.2006 roku Spółdzielnia Mieszkaniowa zwróciła się z wnioskiem o wydanie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.
Z przedstawionego stanu faktycznego w piśmie wynika, iż w lipcu 1999 roku członek Spółdzielni wniósł wkład mieszkaniowy na mieszkanie lokatorskie oraz w tym samym roku podatkowym otrzymał przydział ww. mieszkania. Następnie w roku 2005 lokator wystąpił do Spółdzielni o zwrot wkładu mieszkaniowego-lokatorskiego, który to Spółdzielnia w listopadzie 2005 roku wypłaciła. W tym też czasie ww. Lokator dokonał zakupu lokalu od osoby fizycznej na warunkach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
Pytanie brzmi: Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa zobowiązana jest wystawić informację PIT-14 z tytułu zwrotu wkładu mieszkaniowego.
Wnioskodawca zajmując własne stanowisko w sprawie uważa , iż nie jest zobowiązany do sporządzenia ww. Informacji PIT-14.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Malborku po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku informuje jak niżej:
Zgodnie z art. 7ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.) spółdzielnie mieszkaniowe są obowiązane sporządzić za rok kalendarzowy, w trzech egzemplarzach, według ustalonego wzoru, imienne informacje o wysokości wycofanego wkładu budowlanego lub mieszkaniowego wniesionego do spółdzielni od dnia 1 stycznia 1992 roku, chyba że podatnik złoży spółdzielni oświadczenie, że wycofany wkład nie był odliczony od jego dochodu lub od podatku. W terminie do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym spółdzielnie przekazują jeden egzemplarz informacji osobom, które wycofały ze spółdzielni wkład budowlany lub mieszkaniowy, a drugi egzemplarz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia Mieszkaniowa w roku 2005 dokonała zwrotu wkładu mieszkaniowego wniesionego przez członka spółdzielni w roku 1999 na mieszkanie lokatorskie. Przydział lokalu nastąpił również w roku 1999.
Natomiast powodem zwrotu wkładu przez Spółdzielnię Mieszkaniową był fakt, iż członek Spółdzielni zrezygnował z mieszkania lokatorskiego w 2005 roku i nabył inne mieszkanie od osoby fizycznej na warunkach własnościowego prawa do lokalu.
W świetle powyższego w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Malborku zwrot wkładu mieszkaniowego dla członka spółdzielni, który otrzymał przydział lokalu nie jest tożsame z wycofaniem wkładu ze spółdzielni. Wycofanie wkładu ma miejsce jedynie do czasu przydzielenia lokalu mieszkalnego lub do czasu zamieszkania przez członka spółdzielni w przydzielonym mieszkaniu.
W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Malborku stwierdził, iż w tym stanie faktycznym i prawnym sprawy zwrot wkładu mieszkaniowego nie jest tożsamy z wycofaniem wkładu mieszkaniowego, a zatem Spółdzielnia nie była zobowiązana do sporządzenia informacji PIT-14.