Postanowienie - Interpretacja - DF/415-44/05/FD

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.01.2006, sygn. DF/415-44/05/FD, Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani .. z dnia 05.10.2005 roku (data wpływu do tut. Urzędu - 20.10.2005r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów przy obliczaniu podatku należnego od przychodów z wynagrodzenia uzyskanego z umowy licencyjnej zawartej z wydawnictwem na wyłączność na wydawanie utworów literackich.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w ww. wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Pani ... prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie tłumaczeń. Ponadto poza działalnością gospodarczą, w ramach działalności wykonywanej osobiście, napisała kilka książek.

W dniu 20.08.2003 roku zawarta została umowa licencyjna pomiędzy podatniczką a Wydawnictwem "..."

Z załączonej do zapytania kserokopii umowy wynika, iż wnioskodawczyni przysługują prawa autorskie do następujących książek: ..... Zgodnie z zawartą umową Pani ... udzieliła wyłącznej licencji ww. wydawnictwu na wydawanie powyższych utworów w formie książkowej. Licencja obejmuje rozpowszechnianie utworów, w tym wprowadzenie do obrotu, sprzedaż, najem, dzierżawę, w ciągu pięciu lat liczonych od dnia przyjęcia każdego z utworów przez wydawcę.

Każdy z dostarczonych wydawcy przez podatniczkę utworów w formie maszynopisu oraz w formie elektronicznej z chwilą jego przyjęcia przechodzi na własność wydawcy. Zgodnie z umową wydawca wypłaci Pani ... wynagrodzenie za udzielenie licencji w wysokości 5% ceny zbytu sprzedanych egzemplarzy każdego z utworów w ciągu 5 lat od dnia rozpowszechnienia.

Ocena prawna stanu faktycznego:

W myśl art. 13 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz.176 z późn. zmianami ) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej (...). Jednocześnie zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy koszty uzyskania przychodów określa się z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenia chorobowe, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Zatem podstawowym zagadnieniem wymagającym wyjaśnienia w kwestii możliwości zastosowania 50%-ej stawki kosztów uzyskania przychodów jest określenie czy konkretna działalność ma charakter twórczy, a więc czy jest przedmiotem prawa autorskiego w rozumieniu ustawy z dnia 14 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 z późn. zm.). Zgodnie z art. 1 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe). O zastosowaniu kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% decyduje zatem fakt uzyskania przychodu za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego (musi to wynikać z umowy).

Z załączonej umowy licencyjnej wynika, iż Pani ... przysługują prawa autorskie do następujących książek: ..., zatem można stwierdzić, iż powyższy warunek został spełniony.

Kolejną przesłanką do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów jest przeniesienie praw do utworu lub korzystania z praw do utworu, czyli zawarcie (w formie pisemnej) umowy licencyjnej lub rozporządzającej, z której musi wynikać, że przenoszący prawa autorskie pozbywa się władztwa nad tymi prawami na rzecz nabywcy (umowa o przeniesieniu praw autorskich).

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż przyjęcie przez Wydawcę utworu powoduje przeniesienie na niego praw do tego utworu.

W przedmiotowej sprawie przepis art. 22 ust. 9 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskutek jego zamkniętego charakteru nie może być zastosowany. Opisany przez Pytającą stan faktyczny nie wypełnia enumeratywnie wyliczonych w tym że unormowaniu przesłanek.

Zatem, prawidłowe jest stanowisko podatniczki wyrażone we wniosku, że przysługuje jej prawo do naliczania kosztów uzyskania przychodów zgodnie z treścią art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w wysokości 50% przychodów, przez cały czas trwania umowy licencyjnej, z tym że koszty te odlicza sie od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę stanowi ten przychód.

Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku